українська російська англійська
Медики відіграють провідну роль у правильному використанні антибіотиків
23.11.2016 | 11:44
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

З 14 по 20 листопада цього року весь світ відзначив другий щорічний Глобальний тиждень правильного використання антибіотиків. Особлива увага цього року приділяється саме ролі медичних працівників. Тому Міністерство охорони здоров’я України спільно з ВООЗ провели першу з серії лекцій “Як правильно вживати антибіотики”.

У підтримку цієї важливої ініціативи заступник Міністра охорони здоров’я з питань євроінтеграції Оксана Сивак наголошує: “Кожен з нас відповідальний за власне здоров’я. Тому приймайте лише ті антибіотики, які вам прописав спеціаліст, та завжди дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо курсу лікування”.

Європейське регіональне Бюро ВООЗ рекомендує працівникам охорони здоров'я допомогти попередити поширення резистентності до антибіотиків, дотримуючись 5 ключових рекомендацій:

1. Чисті руки не поширюють інфекції. Перед будь-якими маніпуляціями переконайтесь, що ваші руки, інструменти і все довкола чисті.

2. Призначайте антибіотики відповідно до чинних рекомендацій доказової медицини і тільки в тому випадку, якщо вони дійсно необхідні.

3. Якщо це можливо, проведіть тест для визначення чутливості до антибіотику.

4. Зверніть увагу пацієнта на дозування антибіотиків і тривалість лікування.

5. Слідкуйте, щоб ваші пацієнти були вакциновані відповідно до актуального календаря щеплень.

Слід пояснювати своїм пацієнтам, як правильно приймати антибіотики і про небезпеку їх неправильного використання. Важливою складовою профілактики інфекцій є інформування про щеплення, миття рук, безпечний секс і необхідність прикривати ніс і рот при чханні.

Через стійкість бактерій до антибіотиків ускладнюється боротьба з внутрішньолікарняними інфекціями. У доповіді ВООЗ "Глобальний тягар ендемічних інфекцій, пов'язаних з наданням медико-санітарної допомоги" зазначено, що в Європі інфекції, набуті в закладах охорони здоров'я, стають причиною додаткових 16 мільйонів днів проведених у лікарні. Щорічні фінансові втрати оцінюються приблизно в 7 мільярдів євро. Працівники охорони здоров'я мають повідомляти командам інфекційного контролю про виявлені випадки інфекційних хвороб, що викликані стійкими мікроорганізмами.

Розвиток стійкості до антибіотиків прискорюється через їх неправильне і надмірне використання, а також прогалини у організації заходів з профілактики та контролю. На всіх рівнях суспільства можуть бути зроблені кроки, спрямовані на зменшення впливу та обмеження поширення стійкості, але при цьому особливо важлива роль у збереженні потенціалу антибіотиків належить медикам.

Інформаційні матеріали доступні за посиланням: https://drive.google.com/file/d/0B-fWYHst5WxQemplVnhnQTJDMFU/view?usp=sharing

 

версія для друку