українська російська англійська
"Козацькі пісні Дніпропетровщини" включені до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, які потребують негайної охорони
30.11.2016 | 11:33
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

29 листопада під час роботи 11-ї сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з охорони нематеріальної культурної спадщини, яка наразі проходить в місті Аддис-Абеба (Федеративна Демократична Республіка Ефіопія), було прийнято рішення про включення до Списку елементів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, які потребують негайної охорони, елемент «Козацькі пісні Дніпропетровщини».

На сесії також був представлений та ухвалений звіт з імплементації Україною Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. Зокрема, представником Міністерства культури України, директором Українського центру культурних досліджень Олександром Буценком  було окреслено основні кроки, здійснені впродовж останнього часу Міністерством культури України для імплементації Україною Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини.

Олександр Буценко наголосив на бажанні України розвивати міжнародне партнерство в питаннях захисту та забезпечення життєздатності нематеріальної культурної спадщини.

Дослідження елемента «Козацькі пісні Дніпропетровщини» розпочалися в 2014 році. Були проведені інвентаризаційні роботи у 13 населених пунктах Дніпропетровської області щодо стану існування елементу "Козацькі пісні".  За результатами цих робіт елемент був виявлений у 9 населених пунктах, але список ними не обмежується. У 2015 році елемент «Козацькі пісні Дніпропетровщини» рішенням Експертної ради при Міністерстві культури було внесено до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України.

Враховуючи, що козацтво як окремий стан до тепер не зберігся, приналежність тієї чи іншої пісні до козацької визначається за такими ознаками, як текст та музична мова.

У першу чергу можна вважати «козацькими піснями» ті пісні, в яких змальовуються козацькі походи (наприклад, «Ой, гук, мати, гук»), пісні про козацьких ватажків (наприклад, пісня про козацького полковника Данила Нечая «Ой з-за гори та ще й з-за лиману»), козацька лірика (наприклад, «Із-за гір, з-за гір»), козацький романс (наприклад, «Ішов козак з Дону»). В цих піснях текст іде або від невизначеного розповідача, або від самого козака.

Музичній мові козацьких пісень властива розлогість мелодії, протяжність кожної музичної фрази (народні виконавці з с. Капулівка Нікопольського р-ну називають такого типу пісню «затяжнá»), помітне тривання в часі кожного музичного фрагменту, навіть окремих звуків; текст пісні часто «губиться» у мелодичних розспівах окремих складів; зустрічається, як художній прийом, недоспівування окремих слів з одночасним початком іншої музичної фрази. Під час виконання пісень виконавцям властивий самозаглиблений, зосереджений стан, наближений до молитви-медитації.

Козацькі пісні виконуються без супроводу музичних інструментів, зазвичай гуртом (за виключенням пісень, що належать до репертуару кобзарів-бандуристів, які виконуються соло, найчастіше під супровід бандури; ще 15-20 років тому могла йти мова про залишки кобзарської побутової традиції у Нікопольському районі, але на сьогодні за відсутності спадкоємності явище майже вичерпано).

Елемент  «Козацькі пісні Дніпропетровщини»  потребує внесення саме до Списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО, що потребує термінової охорони, та подальшої охорони оскільки перед ним стоїть цілий ряд загроз, які можуть привести до його зникнення в найближчому майбутньому.

 

версія для друку