українська російська англійська
Міністерством культури здійснені всі можливі заходи для повернення в Україну "Скіфського золота", - Світлана Фоменко
02.12.2016 | 14:59
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Міністерством культури здійснені всі можливі заходи для повернення в Україну «Скіфського золота». Про це під час круглого столу на тему "Скіфське золото" і збереження української культурної спадщини» розповіла Перший заступник  Міністра культури України. Захід відбувся в Інституті Горшеніна за участю також голови правління Інституту демократії імені Пилипа Орлика Миколи Яковини, голови правління ГО "Український центр розвитку музейної справи" Владислава Піоро та юриста правозахисної групи Global Rights Compliance Катерини Бусол.

Учасники круглого столу обговорили низку питань, які стосуються перебігу судового процесу у справі повернення Амстердамським археологічним Музеєм Алларда Пірсона на територію України експонатів виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі», а також діяльності, направленої на забезпечення збереження української культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях України.

Під час обговорення Світлана Фоменко наголосила, що скоріш за все, 14 грудня, незалежно від рішення  Окружного суду м. Амстердама, справа про повернення культурних цінностей до України не буде завершена. «Ми маємо розуміти, що це лише середина справи, адже або українська сторона, або представники кримських музеїв будуть подавати апеляцію у випадку рішення суду на ту чи іншу користь. Остаточно справа не буде вирішена в грудні. Звичайно, це буде знакове рішення, яке покаже справедливість нідерландського суду, а також це буде першим прецедентом у світовій практиці щодо повернення культурних цінностей державі, коли суперечка триває між державою Україна,  кримськими музеями, які в цій справі себе позиціонують, як українські музеї і голландським музеєм Алларда Пірсона, який зараз тимчасово зберігає ці культурні цінності», - сказала вона.

Перший заступник Міністра культури розповіла, що музейні експонати, передані для експонування на виставку «Крим. Золотий острів у Чорному морі», представлені з колекцій п’яти музеїв. І лише один з музеїв, а саме – Національний музей історії України, отримав дозвіл на пролонгацію експозицій виставки у Нідерландах, інші ж музеї навіть не надали документи щодо пролонгації, і  надалі взагалі припинили спілкування з Міністерством культури.

Також Світлана Фоменко пояснила, що з боку Міністерства  культури  України  були здійснені всі необхідні кроки для того, щоб забезпечити повернення  в Україні даної колекції.

 «Міністерством культури здійснені всі можливі заходи та задіяні всі можливості  для  успішного закінчення цієї справи, в тому числі в забезпеченні правового поля повернення цінностей: врегульовані регулятивні, підзаконні акти та накази, напрацьований новий законопроект щодо повернення і вивезення культурних цінностей Вс, що залежало від Мінкультури, було зроблено. Я хочу наголосити, що все, що стосується представлення України в суді,  а саме доказів та захисту – це справа Міністерства юстиції, яке єдине має право представляти Україну в закордонних судових органах. Потрібно розділяти правову і культурну сторони, коли ми говоримо про культурні цінності – це справи Міністерства культури, а коли ми говоримо про захист наших інтересів – це Міністерство юстиції. Тепер все залежить від рішення суду», - наголосила Світлана Фоменко.

 

 

 

 

версія для друку