українська російська англійська
ДНПК: Зусилля із забезпечення епізоотичного благополуччя країни потрібно підсилити на фінансовому і законодавчому рівнях
07.12.2016 | 15:27
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕЧНОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЗАХИСТУ СПОЖИВАЧІВ

Проблематика погіршення епізоотичної ситуації щодо африканської чуми свиней (АЧС), грипу птиці в Україні та епізоотична ситуація щодо заразного вузликового дерматиту великої рогатої худоби у світі – основні теми засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при Кабінеті Міністрів України, яку 6 грудня 2016 року провів Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, заступник голови комісії Володимир Лапа.

Під час засідання Володимир Лапа, зокрема, доповів, що з початку 2016 року в Україні виявлено 83 випадки АЧС, у тому числі вперше на території Кіровоградської, Хмельницької, Чернівецької, Волинської, Вінницької та Харківської областей. Усього з 2012 року на території України зареєстровано 140 випадків захворювання на АЧС в 17 областях України. У результаті проведених заходів в Україні оздоровлено 122 із 140 неблагополучних по АЧС пунктів. Станом на початок місяця карантин продовжує діяти у 18 неблагополучних пунктах по АЧС.

За результатами обговорення члени Комісії дійшли згоди щодо необхідності посилювати заходи з профілактики поширення вірусу АЧС. «Останнім часом ми концентруємося на боротьбі з африканською чумою свиней, натомість мало уваги приділяємо заходам з профілактики поширення вірусу як в дикій фауні, так і серед свійських тварин, а також через механізм реалізації продукції», - наголосив Володимир Лапа.

За результатами обговорення запропоновано передбачити в держбюджеті на 2017 рік асигнування для фінансування протиепізоотичних заходів відповідно до потреби, визначеної Держпродспоживслужбою. При цьому було зазначено, що наразі фінансування таких заходів відбувається на незадовільному рівні – у поточному році на такі заходи в бюджеті було передбачено лише близько 50 млн грн.

Також члени Комісії відзначили доцільність формування на рівні областей та районів мобільних груп, які сконцентрують свою роботу на заходах з ліквідації на недопущення поширення епізоотій. При цьому необхідно забезпечити дієвий контроль за переміщенням живих свиней, продукції з них на території України, не допускати їх переміщення без відповідних ветеринарних документів. У цьому контексті свою роль повинна зіграти Національна поліція, яка матиме право зупиняти транспорт з тваринами і перевіряти наявність відповідної документації.

ДНПК також наголошує на необхідності вжити невідкладних заходів щодо припинення діяльності стихійних ринків та інших несанкціонованих місць торгівлі живими тваринами та продуктами тваринного походження, та на забороні реалізації продукції тваринного походження на ярмарках, виставках тощо без проведення ветеринарно-санітарної експертизи в державних лабораторіях.

На переконання членів Комісії потребують вдосконалення механізми відшкодування майнової шкоди за втрату тварин внаслідок особливо небезпечних хвороб.

Окремо учасники засідання зупинилися на законодавчих змінах щодо безпечності харчових продуктів у частині заборони подвірного забою тварин, а також на актуалізації норм Інструкції із профілактики та боротьби з африканською чумою свиней.

Паралельно завершується робота над розробкою Інструкції з профілактики та боротьби із заразним вузликовим дерматитом великої рогатої худоби. Слід зазначити, що епізоотична ситуація щодо цього захворювання у поточному році ускладнилася як в європейських країнах, так і в світі загалом. За результатами аналізу тенденцій та темпів поширення захворювання у світі, є загроза потрапляння вірусу і на територію України і до цього необхідно бути готовими. Зокрема, пропонується створити резерв вакцини проти заразного вузликового дерматиту великої рогатої худоби.

У контексті піднятих питань, наголосив Голова Держпродспоживслужби, надзвичайної ваги набуває проведення широкої роз’яснювальної кампанії щодо небезпеки АЧС, вузликового дерматиту тощо. За його словами, робота повинна проводитися не лише на центральному рівні, а насамперед на регіональному.

Не менш важливим є питання посилення відповідальності за дії чи бездіяльність, що спричиняють виникнення особливо небезпечних хвороб тварин чи розповсюдження збудників хвороб – відповідні зміни мають бути внесені до Кримінального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення.

За результатами засідання було схвалено проект протоколу, який після доопрацювання буде поданий Голові ДНПК при КМУ та затверджений.

 

 

 

версія для друку