українська російська англійська
Роз'яснення Мінкультури щодо стану підземних споруд у садибі Софійського собору на території НЗ "Софія Київська"
08.12.2016 | 15:53
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

У зв’язку  із поширенням у  ЗМІ  інформації стосовно можливого руйнування історичних підземних споруд у садибі Софійського собору на території Національного заповідника „Софія Київська”, Міністерство культури звернулося до адміністрації Заповідника для отримання оперативної інформації.

За інформацією Заповідника, на території подвір’я Софії Київської наявні підземні порожнини, що мають антропогенне походження. Вони переважно господарського призначення та датуються здебільшого XVII–XVIII ст. У наступні століття споруди були закинуті, що з кінця ХІХ ст. й по цей час призводило до просідання ґрунту в місцях їх наявності. Ці провали та ділянки галерей досліджувались, починаючи з початку ХХ ст. Після завершення досліджень входи до цих ділянок засипались, але через наявність порожнин біля провалів та неоднорідності засипаного ґрунту час від часу відбувається його просідання обабіч місць засипок. Саме така ситуація спостерігається в місці газону, до якого прикута увага засобів масової інформації. Саме тут обабіч засипаного провалу 1947 р. сталося просідання ґрунту у 2015 р. та 2016 р.

Після встановлення цих фактів в обох випадках були скликані оперативні наради за участю представників Національного заповідника “Софія Київська”, Інституту археології НАН України, Управління охорони культурної спадщини Мінкультури. Рішенням оперативних нарад передбачалась консервація означених просідань ґрунту. Таке саме рішення було прийнято під час розгляду питання на науково-реставраційній раді Національного заповідника “Софія Київська” за участю запрошених фахівців, що мають досвід роботи з печерними комплексами, зокрема, М.М. Стрихар та І.А. Черевко. Відповідно до рішення ради просідання ґрунту передбачалось законсервувати.

Водночас Заповідником було ініційовано проведення досліджень означеної ділянки неруйнівними методами працівниками Інституту геофізики ім. С.І. Суботіна: проведення сейсмічних записів “GURALP” (виконавці – к. фіз.-мат. наук С.В. Щербина, пров. інженер Ільєнко В.А.) та шляхом проведення приповерхневої сейсморозвідки (виконавець – к. фіз.-мат. наук Д.М. Гринь). Ця робота є одним з етапів проведення комплексного дослідження підземних споруд на території подвір’я Софійського собору та Кирилівської церкви, передбачених “Програмою розвитку Національного заповідника “Софія Київська” на 2016-2020 рр.”, схваленою Науково-методичною радою з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України та погодженої Міністерством культури України.

Щодо появи в засобах масової інформації відомостей про можливу загрозу руйнування підземної порожнини, Заповідник повідомляє, що 23 листопада після усного повідомлення молодшого наукового співробітника сектору комплексних наукових досліджень пам’яток Заповідника науково-дослідного відділу “Інститут “Свята Софія” Бобровського Т.А. про можливий провал на пішохідній доріжці, в цьому місці співробітниками сектору комплексного обслуговування територій та ремонту будівель обабіч доріжки була знята дернина та проведене обстеження. Було виявлено відсутність просідання ґрунту в цьому місці. Також було встановлено наявність клінкерної доріжки більш раннього часу (ХХ ст.), яка вела до бурси та заходила під сучасну доріжку. Не було встановлення перенасичення вологою ґрунту або його нестабільності.

Щодо інформації про фіксацію проталини в цьому місці, яке трактується Т.А. Бобровським, як свідчення деструкції куполу підземної порожнини, то спостереження фахівців Заповідника, які ведуться з 5 грудня 2016 р., не підтвердили танення снігу в цьому місці. Тож викладена молодшим науковим співробітником інформація не знайшла підтвердження. Моніторинг означеної ділянки продовжується.

Разом з тим, повністю усвідомлюючи необхідність вивчення підземного простору софійського подвір’я, Національний заповідник “Софія Київська” планує у 2017 р. продовжити комплексні дослідження підземних порожнин на своїй території.

версія для друку