українська російська англійська
Україна вітає зміни до Угоди СОТ про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності, які можуть полегшити доступ до лікарських засобів
30.01.2017 | 18:15
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

23 січня 2017 року почали діяти зміни до Угоди ТРІПС (Угоди СОТ про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності), що були прийняті у відповідному Протоколі двома третинами членів СОТ, в т.ч. Україною.

Відповідне рішення стосовно необхідності внесення змін до Угоди ТРІПС було прийнято членами СОТ, насамперед, для того, щоб пристосувати правила міжнародної торговельної системи відповідно до суспільних потреб охорони здоров’я населення у найбідніших країнах та країнах з обмеженими виробничими можливостями у фармацевтичному секторі.

Таким чином, наразі запроваджено постійний механізм примусового ліцензування стосовно запатентованої фармацевтичної продукції, який дозволяє забезпечити доступність для членів СОТ, які цього потребують, необхідних генеричних лікарських засобів, вироблених в інших країнах. Країни, що експортують, зможуть видавати примусову ліцензію постачальникам таких препаратів (виключно для цілей виробництва та експорту необхідної продукції до країн з обмеженими виробничими можливостями у фармацевтичному секторі), що відповідатиме правилам СОТ.

На сьогодні виготовлення лікарських засобів за примусовою ліцензією дозволяється, як правило, для забезпечення потреб внутрішнього ринку країни, у якій такі препарати виробляються. Водночас Протоколом передбачено можливість експорту фармацевтичної продукції, виробленої за примусовою ліцензією, в країни з недостатніми або взагалі відсутніми виробничими можливостями у фармацевтичному секторі для забезпечення власних потреб охорони здоров’я.

“Зміни до Угоди ТРІПС забезпечують правові підстави для експорту генеричних ліків за прийнятними цінами, щоб задовольнити потреби країн з відсутніми або обмеженими виробничими потужностями у фармацевтичному секторі. Таким чином, це дозволяє найбільш вразливим групам населення отримати доступ до лікарських засобів, яких вони потребують, допомагаючи долати такі захворювання, як ВІЛ/СНІД, туберкульоз або малярія, а також інші епідемії. Я пишаюся, що члени СОТ довели прихильність своїм зобов’язанням і забезпечили введення цього важливого заходу в силу. Це підтверджує, що СОТ може приймати важливі рішення для вирішення конкретних проблем, що впливають на життя людей", – зазначає Генеральний директор СОТ Роберто Азеведо у своєму відеозверненні, розміщеному на веб-сайті СОТ.

Прийнявши Протокол у минулому році згідно з Законом України від 03.02.2016 № 981-VIII “Про прийняття Протоколу про внесення змін до Угоди ТРІПС”, Україна також отримала можливість використовувати механізм примусового ліцензування стосовно лікарських засобів для вирішення проблем охорони здоров’я, ураховуючи певні обставини, власні можливості та потреби. Це повинно сприяти підвищенню доступності фармацевтичної продукції для споживачів у результаті надходження в обіг інноваційних лікарських засобів за більш доступною ціною, активізації обміну сучасними технологіями з іншими членами СОТ, нарощуванню потенціалу вітчизняного фармацевтичного сектору.

“З набранням чинності Протоколом вітчизняна системи охорони здоров’я отримує додаткові інструменти для боротьби з небезпечними хворобами, а для наших виробників з’являються додаткові можливості. Переконана, що впровадження Україною зазначених змін до Угоди ТРІПС може стати дуже важливим кроком для забезпечення безпеки здоров’я українців і нерозповсюдження епідемій в цілому світі, а також іміджу України як надійного і прогнозованого партнера в Світовій організації торгівлі”, – наголосила заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торговий представник України Наталія Микольська.

Додаткова інформація щодо змін до Угоди ТРІПС є доступною за посиланням.

 

 

 

версія для друку