українська російська англійська
Міністр культури ознайомився з проблематикою діяльності закладів культури Сумщини та обговорив координацію спільних дій з місцевою владою
03.04.2017 | 15:25
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Міністр культури України Євген Нищук з робочою поїздкою відвідав Сумську область. У рамках поїздки Міністр культури провів нараду з керівництвом  області та міста Суми. Під час зустрічі обговорено актуальні питання координації дій для підтримки культури як на рівні держави, так і у кожній конкретній області.

“Моя позиція як Міністра – безпосередньо бувати на місцях, на власні очі знайомитись зі станом підтримки культурних об’єктів, культурного надбання в областях, не через листи чи звернення, а від безпосередніх людей чути про ті чи інші конкретні проблеми та спільно з громадськістю та місцевою владою шукати шляхи їх вирішення. Щоразу я закликаю основні гілки влади в питаннях культури бути солідарними”, – сказав Євген Нищук.

Міністр культури також додав, що системні перетворення мають фінансуватися як на державному рівні, так і з місцевих та обласних бюджетів, високо відзначивши намір області збільшити капітальні видатки на об’єкти культури.

“Сьогодні така річ як субвенція є і в галузі освіти, і в галузі медицини, але, на жаль, в культурі її немає. Це не справедливо і над цим необхідно працювати. Адже саме завдяки галузі культури ми відроджуємо в українців любов до своєї країни, виховуємо почуття патріотизму і відданості своїй державі”, – зазначив Євген Нищук.

Він розповів про напрацювання Мінкультури щодо питання системного характеру захисту та відновлення культурної спадщини по всій країні. Зокрема, щодо розпочатого відомством активного поповнення Державного реєстру нерухомих пам’яток України об’єктами культурної спадщини.

“Нині в Україні є надзвичайно велика кількість видатних пам’яток історії та культури, які потребують термінового захисту, адже тривалий час деякі з них свідомо, з тих чи інших причин, вели до нищення. Втім, якщо зараз створити дієві механізми,  як на рівні держави, так і на обласному рівні – їх вдасться врятувати, і як наслідок – зробити регіон культурно, туристично та найголовніше – інвестиційно привабливішим”, - додав Євген Нищук.

За словами виконуючого обв’язки голови облдержадміністрації Олександра Марченка, Сумська ОДА разом із обласною радою сьогодні робить практичні кроки, щоб подолати стереотип, коли культура фінансується за залишковим принципом.

“Наше завдання переломити ставлення і управлінців, і жителів Сумщини до галузі культури. Саме тому ми вкладаємо в її розвиток немалі кошти, як із обласного та місцевих бюджетів, так і з державного, зокрема через проекти Державного фонду регіонального розвитку”, – додав  Олександр Марченко.

Також під час розмови обговорено шляхи підтримки мистецьких ініціатив в області. Одним з ключових напрямків, за словами керівництва області є саме питання патріотичного виховання дітей та молоді. Голова обласної ради Володимир Токар зазначив, що депутати всіляко сприяють розвитку культури на Сумщині та мають повне порозуміння щодо важливості цієї галузі в прикордонній області, адже відчувають на собі агресивну російську пропаганду. Тож жителі цих районів мають обов’язково отримувати якісний сигнал українського телерадіомовлення, бачити найкращі вистави українських театрів, а отже постійно відчувати себе частиною України і знати, що Україна дбає про них.

“Ми знаходимось у 500 км від кордону з РФ, тож природно маємо ряд проблем, пов’язаних, до прикладу, з телевізійним сигналом. Тож, передусім, в людях необхідно виховувати національно-патріотичну свідомість, тоді потужність ретрансляторів не буде мати великого значення. Любов та повагу до рідного краю треба виховувати через правдиву історію та культуру, через знання, усвідомлення та розуміння. Тут, у прикордонній зоні, треба протистояти пропаганді через культуру”,  – сказав Володимир Токар.

Серед іншого т.в.о. голови Сумської ОДА розповів про кроки, які здійснює область з підготовки до вшанування річниці Конотопської битви – однієї з видатних переможних битв гетьмана Івана Виговського та Кримського ханату проти московського війська у 1659 році.

У розмові представники області високо відзначили зміни, впроваджені Міністерством культури щодо упорядкування умов виплати доплат за вислугу років працівникам клубних закладів, що в свою чергу забезпечило єдиний підхід у визначенні умов оплати праці працівників різних закладів сфери культури. В контексті розмови також піднято питання функціонування бібліотечної галузі в області, відзначено ряд позитивних зрушень після зміни відомством підходів до поповнення фондів бібліотек україномовною актуальною літературою. Втім, наголошено на необхідності, зокрема, адресної закупівлі та максимального поширення книжок історичного характеру для зміни ряду стереотипів, насаджених Радянською владою.

Міністр культури Євген Нищук також розповів про перспективи підтримки регіональних ініціатив на державному рівні. Зокрема, у контексті діяльності Українського культурного фонду, Закон про створення якого був ухвалений Верховною Радою України 23 березня 2017 року.

 Під час візиту Євген Нищук також відвідав будівлю Сумської обласної філармонії. Директор закладу Надія Дяковська продемонструвала відреставровані приміщення театру, залу з діючим органом, відремонтовані гримерки тощо. Потому Міністр культури ознайомився з роботою Сумського обласного академічного театру драми і музичної комедії ім. М.С. Щепкіна. Євген Нищук  відзначив високий рівень організації роботи закладів культури та господарського підходу до діяльності його керівників. 

У контексті розмови з очільниками закладів культури було також піднято актуальне питання переходу на контрактну форму роботи, зокрема, проведенням конкурсів на заміщення вакантних посад та ряду проблемних питань, з якими вони вже стикнулися. В свою чергу Міністр запевнив, що  спільно із законодавцями нині ведеться робота щодо можливого внесення до Закону змін, доповнень та конструктивних правок і закликав надсилати до Мінкультури свої зауваження та пропозиції.

“Сумська земля багата театральним мистецтвом, письменниками, славна великими переможними битвами, нашими гетьманами. Це унікальна славетна земля. Я дуже щасливий тут бути.  Конструктивна розмова з керівництвом області, району, міста, закладів культури м. Суми черговий раз підтвердила, що саме культура може об’єднати суспільство, саме культура може подарувати надію, саме культура може наблизити нас до такого бажаного миру, саме культура може нести те добро, ту любов, з якими ми все подолаємо у нашій державі», - наголосив Міністр культури.

Після завершення візиту Міністр культури України Євген Нищук взяв участь у закритті 5-го ювілейного театрального фестивалю “Чехов-Фест”, до якого долучились кращі колективи з Сум, Києва та Львова, зокрема Національного академічного драматичного театру ім. І.Франка, Львівського драматичного театру ім. Лесі Українки та інших. Євген Нищук відзначив прагнення молодого керівництва фестивалю до позитивних змін та підкреслив своє бажання усіляко сприяти цим процесам на рівні держави.

 

версія для друку