українська російська англійська
Інформування про результати роботи Держфінмоніторингу у І кварталі 2017 року
24.04.2017 | 10:55
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ УКРАЇНИ

Державною службою фінансового моніторингу України, як підрозділом фінансової розвідки України, вживаються посилені заходи практичного характеру щодо протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Зокрема у І кварталі 2017 року Держфінмоніторингом підготовлено 129 матеріалів (з них 58 узагальнених та 71 додатковий узагальнених матеріал), які направлено до:

- Генеральної прокуратури України – 10 узагальнених матеріалів та 32 додаткових узагальнених матеріалів;

- Національної поліції України – 11 узагальнених матеріалів та 10 додаткових узагальнених матеріалів;

- Державної фіскальної служби України – 16 узагальнених матеріалів та 10 додаткових узагальнених матеріалів;

- Служби безпеки України – 16 узагальнених матеріалів та 50 додаткових узагальнених матеріалів;

- Національного антикорупційного бюро України – 5 узагальнених матеріалів та 14 додаткових узагальнених матеріалів.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів, та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 12,6 млрд. гривень.

Держфінмоніторингом продовжується активна робота стосовно розслідування фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів та майна колишнім Президентом України Януковичем В.Ф., його близьких, посадовцями колишнього Уряду країни та пов’язаними з ними особами, а також щодо осіб, причетних до організації умисного масового вбивства людей на території України.

Так, за І квартал 2017 року Держфінмоніторингом підготовлено та направлено до правоохоронних органів 42 матеріали (8 узагальнених та 34 додаткових узагальнених матеріали) стосовно фінансових операцій, проведених за участю колишніх високопосадовців.

Загальна сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та можуть бути пов’язані з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, за цими матеріалами становить 7,0 млрд. гривень.

За весь період проведення розслідувань (березень 2014 – березень 2017 років) стосовно фінансових операцій, проведених колишніми високопосадовцями, підготовлено та направлено до правоохоронних органів України 589 матеріалів (117 узагальнених та 472 додаткових узагальнених матеріалів).

Сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та можуть бути пов’язані з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, за цими матеріалами становить 208,7 млрд. гривень.

За результатами вжитих заходів Держфінмоніторингом за час проведення розслідувань заблоковано на рахунках фізичних та юридичних осіб, які мають зв’язок з Януковичем В.Ф. та колишніми високопосадовцями, кошти в еквіваленті 1,54 млрд. дол. США.

Крім того, окрема увага Держфінмоніторингом приділяється пошуку та блокуванню активів колишніх високопосадовців за кордоном.

За повідомленнями підрозділів фінансової розвідки інших країн, заблоковано активи колишніх високопосадовців органів влади, місцевого самоврядування України та пов’язаних з ними осіб на загальну суму

107,19 млн. доларів США, 15,87 млн. євро та 135,01 млн. швейцарських франків, зокрема, в наступних країнах: Австрія, Великобританія, Латвія, Кіпр, Італія, Ліхтенштейн, Швейцарія та Нідерланди.

Протягом І кварталу 2017 року підготовлено та направлено до Служби безпеки України та Генеральної прокуратури України для розгляду та прийняття рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України 13 матеріалів (з них 7 узагальнених матеріалів та 6 додаткових узагальнених матеріалів) стосовно фінансових операцій осіб, які за інформацією правоохоронних органів можуть бути пов’язані з фінансуванням тероризму (сепаратизму) та/або проведених за участю осіб, які публічно закликають до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або зміни меж території або державного кордону України.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 357,4 млн. гривень.

Протягом І кварталу 2017 року Держфінмоніторингом у 2-х випадках заблоковано на банківських рахунках клієнтів 0,23 млн. гривень.

За весь період проведення розслідувань (березень 2014 – березень 2017 років) стосовно фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з фінансуванням тероризму або проведені за участю осіб, які публічно закликають до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або зміни меж території або державного кордону України, підготовлено та направлено до правоохоронних органів України 165 матеріалів (121 узагальнений та 44 додаткових узагальнених матеріалів).

Сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом та можуть бути пов’язані з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, за цими матеріалами становить 4,47 млрд. гривень.

Також, Держфінмоніторинг продовжив протягом І кварталу 2017 року активно співпрацювати із міжнародними інституціями, такими як Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL), Європейський Союз, Світовий банк, Міжнародний валютний фонд, Егмонтська група підрозділів фінансових розвідок, Організація Об’єднаних Націй.

Значна увага Держфінмоніторингом була приділена роботі в рамках Комітету MONEYVAL, як ключового офісу Ради Європи з питань боротьби із відмиванням коштів та фінансуванням тероризму.

З 23 березня по 8 квітня 2017 року в Україні відбувся 5-й раунд оцінки національної системи протидії відмиванню (легалізації) коштів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення з боку Комітету MONEYVAL.

Координацію заходів з підготовки та проведення в Україні місії експертів Комітету MONEYVAL забезпечувала Державна служба фінансового моніторингу України.

Ключовим елементом оцінки були консультації експертів Комітету MONEYVAL із представниками державних органів, приватного сектору та громадських об’єднань з метою вивчення ефективності практичного впровадження Рекомендацій FATF відповідно до 11-ти Безпосередніх Результатів (Immediate Outcomes).

Під час роботи місії експерти MONEYVAL провели більше 70 офіційних планових робочих зустрічей з представниками Держфінмоніторингу, правоохоронних та інших органів, державних регуляторів, суб’єктів первинного фінансового моніторингу, приватного та громадського сектору.

За наслідками оцінювання експертами буде підготовлено Звіт із взаємної оцінки з відповідними рекомендаціями для України, який у подальшому буде затверджено на грудневому Пленарному засіданні Комітету MONEYVAL.

 

версія для друку