українська російська англійська
Проект Твіннінг з наближення законодавства у сфері захисту рослин до вимог ЄС офіційно розпочав свою роботу в Україні
25.04.2017 | 12:47
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕЧНОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЗАХИСТУ СПОЖИВАЧІВ

Відбулося офіційне відкриття в Україні проекту Твінінг «Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин відповідно до вимог ЄС для забезпечення належного використання засобів захисту рослин та поліпшення пов’язаних інспекцій та лабораторних послуг».

Як наголосив Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа під час офіційного відкриття, вітчизняна система контролю в сфері санаторних та фітосанітарних заходів у цілому, зокрема й в частині захисту рослин, має бути адаптована до вимог директив ЄС.

«Основний компонент – адаптація законодавства. Разом з цим проект передбачає здійснення організаційного та функціонального аудиту Служби, включаючи інспекторський склад та лабораторну мережу. Також це проведення тренінгів, надання допомоги в процесі акредитації лабораторій. В цілому йдеться про побудову сучасної ефективної Служби, яка б відповідала вимогам найбільш розвинутих ринків світу», - зазначив Володимир Лапа.

Представник Міністерства аграрної політики та продовольства України – директор департаменту землеробства та технічної політики в АПК Володимир Топчій – підкреслив важливість для України тих можливостей, які відкриває проект: «Реалізація проекту – це важливий інструмент розвитку двосторонньої співпраці між Україною та ЄС. Проведення запланованих заходів дасть можливість не лише підвищити інституційні можливості Держпродспоживслужби і, відповідно, удосконалити нормативно-правову базу, але й стане гарним підґрунтям для реалізації зусиль, які спрямовані на підтримку аграрного сектору в напрямку євроінтеграції».

Представник делегації ЄС Крістіан Хелл у свою чергу зазначив, що санітарна та фітосанітарна галузі є інтегральною частиною Угоди про Асоціацію між ЄС та Україною, і даний проект не перший, який реалізується в нашій країні за підтримки ЄС. «Санітарні та фітосанітарні заходи завжди були пріоритетом Європейського Союзу в Україні і в минулі роки, коли справа стосувалася стратегії сільськогосподарського співробітництва, і залишиться такою ж і на наступні роки. На початку травня будуть діяти перші спільні санітарні та фітосанітарні комітети, що дозволить моніторити прогрес, якого досягнуто з моменту підписання Угоди про Асоціацію та створення зони вільної торгівлі», -  наголосив Крістіан Хелл.

За його словами, це дозволить Україні покращити якість харчових продуктів, підвищити їх безпечність, розширити експортний потенціал країни.

Постійний радник проекту Твіннінг Райвіс Гросбардіс зазначив, що основним завданням є захист людського здоров’я та довкілля від можливих ризиків, пов’язаних із використанням засобів захисту рослин. У результаті мають бути створені законодавчі та управлінські основи для забезпечення належного використання засобів захисту рослин та поліпшення супутніх інспекцій та лабораторних систем відповідно до вимог ЄС.

За його словами, структура проекту передбачає три основні компоненти (напрямки роботи).

- Компонент 1: Гармонізація українського законодавства до європейського у сфері ЗЗР та залишкової кількості пестицидів: наближення вимог українського законодавства до європейських норм щодо дозволів та використання ЗЗР, залишкової кількості ЗЗР та здоров’я рослин;

- Компонент 2: огляд організаційної та оперативної складової інспекційних служб, рекомендації щодо оптимізації та запущено роботу для акредитації за ISO 17020: розробка пропозицій для підвищення організаційних та операційних можливостей інспекційних служб та їх підготовка до акредитації за ISO 17020. Основна робота у цьому напрямку полягає в розробці навчальних програм відповідно до принципу «підготуй інструктора»  для підвищення знань інспекторів щодо: фітосанітарного моніторингу шкідливих організмів та карантину; сучасних європейських методик та процедур для системи державного контролю.

- Компонент 3: огляд організаційних і оперативних структур і методологій міжрегіональних лабораторій з чіткими, реалістичними рекомендаціями щодо їх модернізації: передбачає розробку рекомендацій для покращення організаційних та операційних структур лабораторних служб, що відповідають за аналіз якості ЗЗР та рослинних зразків на залишкові кількості пестицидів. Одна із п’яти токсикологічних лабораторій пройде підготовку для акредитації за ISO 17025.

Проект стартував 13 березня 2017 р. І триватиме 21 місяць. Бюджет проекту: 2 млн. євро. Бенефіціаром проекту є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Партнерські установи від країн-членів ЄС: Державна служба захисту рослин Латвії, Федеральне міністерство сільського господарства і продовольства ФРН, Інститут Юліуса Кюна, Німеччина, Державна служба рослин Міністерства сільського господарства Литви.

 

версія для друку