українська російська англійська
Заява Міністерства культури України з приводу ситуації, яка склалася з археологічною спадщиною на території АР Крим
28.04.2017 | 16:19
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Міністерство культури України вкрай стурбоване ситуацією, яка відбувається з археологічною спадщиною на території Кримського півострова. Як нам стало відомо з відкритих джерел в мережі Інтернет, з метою будівництва автомобільних доріг до Керченського мосту на території між Цементною слобідкою та трасою Керч-Феодосія окупаційною владою РФ проводяться масштабні археологічні роботи. Однією з найбільших знахідок, під час проведення цих робіт, став фрагмент Тірітакського оборонного валу, що захищав жителів міста Понтікапея від набігів кочівників. Зазначений елемент датується IV-III ст. до н.е. Згідно з наявної інформації розкопки на об’єкті будуть проводитися протягом 3 місяців після чого Тірітакський вал буде розібрано, а на його місці побудують трасу «Таврида».

Крім того, на офіційному сайті Міністерства культури Російської Федерації оприлюднений список осіб, яким видано дозволи (відкриті листи) на право проведення робіт з виявлення та вивчення об’єктів археологічної спадщини за 2016 та 2017 роки. У 2017 році вже видано 13 дозволів (відкритих листів) на право проведення зазначених робіт на території Кримського півострова та 2 дозволи (відкриті листи) – на території м. Севастополь.

Оскільки територія Кримського півострова є частиною території України, то відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» дослідник археологічної спадщини зобов'язаний передати всі виявлені під час досліджень археологічні предмети на постійне зберігання визначеній у дозволі установі для занесення до державної частини Музейного фонду України.

Мінкультури вбачає в подібних діях ознаки порушення пункту 3 статті 4 Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року, ратифікованої Російською Федерацією у 1957 році.

Зазначені факти свідчать про загрозливу ситуацію, у якій українські фахівці позбавлені можливості навіть здійснювати моніторинг стану збереження об’єкта.

Міністерство культури України наголошуємо на неприпустимості подібних дій з огляду на норми міжнародного й вітчизняного законодавства і звернулося до Міністерства закордонних справ України з листом щодо звернення до Міністерства закордонних справ Російської Федерації з передбаченою дипломатичним протоколом нотою протесту, а також проханням вжити заходів щодо регулювання ситуації на міжнародній арені задля недопущення порушення законодавства України.  

Крім того, Міністр культури України Євген Нищук звернувся з листом до Директора Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Мечтілд Рьосслер з проханням вжити всіх можливих заходів для недопущення руйнування об’єктів археологічної спадщини України.

версія для друку