українська російська англійська
У Чорнобилі успішно завершилась дослідницька експлуатація інсинератора, що був побудований за фінансової підтримки ЄК
04.05.2017 | 18:41
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З УПРАВЛІННЯ ЗОНОЮ ВІДЧУЖЕННЯ

У першому кварталі 2017 року успішно пройшли роботи з дослідної експлуатації експериментальної установки (інсинератора), що була побудована у 2015 році за фінансової підтримки Європейської Комісії. Основне завдання установки - вирішити проблему з безпечної утилізації радіаційно забруднених лісових масивів з лісництв зони відчуження.

«Це ще один приклад успішної співпраці Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) та Європейської Комісії (ЄК). Після введення у промислову експлуатацію установки, фінансові витрати на виробництво теплової енергії для системи теплозабезпечення м. Чорнобиль зменшаться до 25% на рік, а використання природного газу на понад 30% на рік», - повідомив Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Дослідна експлуатація експериментальної установки полягала у:

- спалюванні радіоактивно забрудненої подрібненої деревини;

- виробництві теплової енергії та передачі її в тепломережу м. Чорнобиль;

- переробці радіоактивних відходів, що можуть утворюватися в процесі дослідної експлуатації експериментальної установки та ремонтних робіт її устаткування;

- визначенні найбезпечнішого та найоптимальнішого варіанту/режиму технології спалювання забрудненої радіонуклідами деревини, що знаходяться в зоні відчуження.

Під час проведення дослідної експлуатації контроль радіаційної обстановки проводився на місцях виконання робіт та на території, що прилягає до ділянки переробки деревини. Також радіаційний контроль опромінення персоналу підприємства здійснював відділ індивідуального дозиметричного контролю ДСП «Екоцентр». Контроль внутрішнього опромінення персоналу здійснювався у межах визначення річного надходження гамма-випромінюючих радіонуклідів в організм працюючих шляхом прямого виміру активності 137Cs в організмі на спектрометрі випромінювання людини (СВЛ).

У процесі дослідної експлуатації, в основному, інсинератор працював в режимі 30-40% потужності, використання тріски в такому режимі роботи становило приблизно 10-11 м3 за добу та утворювалось близько 0,043 м3 золи, яка завантажувалась до контейнерів КТ-0.2. Після повного завантаження контейнера золою проводилась характеризація з визначенням радіонуклідного складу та питомої активності радіонуклідів, що містяться в золі та її належність до радіоактивних відходів.

За весь час експлуатації експериментальної установки контрольні рівні для об’ємної активності радіонуклідів у приземному шарі повітря м. Чорнобиль не були перевищені.

Результати проведення дослідної експлуатації експериментальної установки для спалювання радіоактивно забрудненої деревини та їх аналіз дають підстави на подальше використання такої установки для безпечного спалювання радіоактивно забрудненої деревини лісів зони відчуження та використання для передачі теплової енергії в систему тепло забезпечення м. Чорнобиль.

За словами Голови ДАЗВ Віталія Петрука, промислова експлуатація експериментальної установки для спалювання радіоактивно забрудненої деревини (інсинератора) дасть можливість зменшити об’єм радіоактивно забрудненої деревини шляхом спалювання та отримання золи, більш ніж у 200 разів та привести радіоактивні відходи, що знаходяться у вигляді радіоактивно забрудненої деревини, у відповідність до критеріїв для їх захоронення.

 

Довідково

Для вирішення проблеми з безпечної утилізації деревини лісів зони відчуження, у м. Чорнобиль у 2015 році у рамках «Щорічного плану Міжнародного центру з ядерної безпеки (МЦЯБ) 2011» за фінансової підтримки Європейської Комісії було побудовано експериментальну установку для спалювання радіоактивно забрудненої деревини (інсинератора).

Відповідно до Наказу Державного агентства України з управління зоною відчуження від 31.05.2016 №61 розпочато підготовку та проведення дослідної експлуатації експериментальної установки для спалювання радіоактивно забрудненої деревини (інсинератора).

У липні 2016 року проведено пусконалагоджувальні роботи експериментальної установки, підготовлено персонал.

У лютому 2017 року ДСП «ЦППРВ» отримано ліцензію Держатомрегулювання № ОВ 001050 на право провадження діяльності з переробки та зберігання радіоактивних відходів (дослідна експлуатація експериментальної установки для спалювання радіоактивно забрудненої деревини (інсинератора)).

 

версія для друку