українська російська англійська
За підтримки Європейського Союзу в Україні успішно завершено проект щодо поводження з радіоактивними відходами
10.05.2017 | 11:46
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З УПРАВЛІННЯ ЗОНОЮ ВІДЧУЖЕННЯ

У 2017 році в Україні був успішно реалізований проект міжнародної технічної допомоги «Підтримка у поводженні з радіоактивними відходами в Україні (U4.01/10 CDF) в рамках «Міжнародної програми Європейського Союзу як Інструмент співробітництва в галузі ядерної безпеки» (ІСЯБ)». Про це стало відомо під час робочої наради учасників проекту, що відбулась днями в м. Київ. Основною метою проекту було підвищення безпеки та економічної ефективності поводження з усіма типами радіоактивних відходів (РАВ) в Україні і, зокрема, орієнтування всіх видів робіт на мінімізацію утворення відходів, а також їх постійне і безпечне захоронення.

Проект «Підтримка у поводженні з радіоактивними відходами в Україні (U4.01/10 CDF)» складався з трьох окремих проектів, а саме:

U4.01/10C: «Оптимізація національної інфраструктури (транспортно-технологічної схеми) поводження з радіоактивними відходами»;

U4.01/10D: «Дослідження захоронень радіоактивних відходів і пунктів тимчасової локалізації радіоактивних відходів у Чорнобильській зоні відчуження»;

U4.01/10F: «Комплексна оцінка безпеки об’єктів поводження з РАВ у Чорнобильській зоні відчуження».

Результатами виконання проекту U4.01/10C є оптимізація транспортно-технологічної інфраструктури на АЕС та підприємствах з поводження з РАВ, а також розроблення уніфікованих контейнерів і обладнання для всіх етапів транспортування. До того ж у рамках проекту проаналізовано існуючі запаси РАВ в Україні та очікувані їх надходження в майбутньому.

«Цей проект є важливим кроком в оптимізації національної інфраструктури з транспортування та поводження з радіоактивними відходами на спецпідприємствах ДК «УкрДО «Радон» і ДСП «ЦППРВ», – наголосив Віталій Петрук.

Завдяки реалізації проекту U4.01/10D було точніше визначено місця розташування захоронених радіоактивних відходів, зроблено оцінку їх безпеки та запропоновано заходи з реабілітації. Дослідження проводились у зоні відчуження на пунктах тимчасової локалізації РАВ і двох пунктах захоронення РАВ – «Підлісний» та «3-тя черга ЧАЕС».

Під час виконання проекту U4.01/10F було проведено комплексну оцінку безпеки об'єктів комплексу «Вектор» (з урахуванням нинішніх планів його розвитку і впливу інших об'єктів для поводження з РАВ у зоні відчуження). Основна мета проекту – підтвердити, що комплекс «Вектор» матиме необхідний рівень безпеки, оскільки, відповідно до планів, затверджених Урядом України, цей об’єкт стане основним елементом інфраструктури з поводження з РАВ України, включаючи етап захоронення. Міжнародні експерти дійшли висновку, що подальша експлуатація діючих ліцензованих об'єктів на комплексі виробництв «Вектор» не призведе до додаткового негативного впливу на населення або працівників зони відчуження та ЧАЕС. «Вектор» має достатній потенціал для додаткової оптимізації і розширення з метою прийняття РАВ від АЕС та виробників відходів в Україні для перероблення, зберігання і/або захоронення.

«Ми, як бенефіціари проекту, докладемо всіх зусиль для того, щоб його результати були ефективно використані та розвинуті, а рекомендації експертів впроваджені в життя. Сподіваюсь на подальшу співпрацю Євросоюзу та України на шляху реалізації спільної мети – забезпечення стабільного, економічно ефективного та екологічно безпечного функціонування національної системи поводження з радіоактивними відходами», – додав Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Довідково

Проект міжнародної технічної допомоги «Підтримка у поводженні з радіоактивними відходами в Україні (U4.01/10 CDF) в рамках «Міжнародної програми Європейського Союзу як Інструмент співробітництва в галузі ядерної безпеки» (ІСЯБ)» був започаткований за фінансової підтримки Європейського Союзу в квітні 2014 року з обсягами фінансування близько 4 мільйонів євро.

Виконавці: Консорціум під керівництвом фірми «Plejades GmbH» (ФРН), що включав в себе такі передові європейські компанії у сфері поводження з радіоактивними відходами, як «Brenk Systemplanung GmbH» (ФРН), «NUKEM Technologies GmbH» (ФРН) та «Westinghouse AB» (США–Японія).

Бенефіціари: Державне агентство України з управління зоною відчуження та Міністерство енергетики і вугільної промисловості України.

Кінцеві користувачі: Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС», Державне спеціалізоване підприємство «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами», ДП «НАЕК «Енергоатом», Інститут ядерних досліджень НАН України, Державна корпорація «Українське державне об’єднання «Радон».

 

версія для друку