українська російська англійська
Навчальний центр тактичної медицини розпочинає навчання бойових медиків за стандартами НАТО
15.05.2017 | 14:21
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

Сьогодні, 15 травня, у 169 Навчальному центрі Сухопутних військ Збройних Сил України (смт Десна Чернігівської області) відбулася урочиста церемонія відкриття першого в Україні навчального закладу, де готуватимуть персонал військово-медичної підготовки для Збройних Сил України за стандартами НАТО.

Новостворений 205-й Навчальний центр тактичної медицини Збройних Сил України першим в Україні навчатиме медичних фахівців ЗС України надавати домедичну допомогу пораненим і хворим бійцям за принципами та стандартами Північноатлантичного альянсу НАТО. Перший експериментальний навчальний курс для здобуття кваліфікації “бойовий медик” розпочнеться наприкінці цієї весни в Десні на базі 169-го Навчального центру Сухопутних військ і триватиме 16 тижнів, з яких більша частина буде присвячена практичним заняттям.

Курсантами стануть військовослужбовці ЗС України, які вже мають бойовий досвід. Усі бажаючі після завершення курсу зможуть лишитися в Центрі тактичної медицини на посадах інструкторів. До кінця поточного року Центр планує випустити понад 200 “бойових медиків”, яких підготовлено за новою програмою.

«Створення Навчального центру тактичної медицини стало можливим завдяки спільним зусиллям Проектного офісу реформ МО України, Міністерства оборони, Генерального штабу, Міністерства охорони здоров’я, широкій міжнародній підтримці від США, Канади та Великої Британії, а також наполегливої праці майбутніх інструкторів, – повідомив заступник начальника організаційно-планового відділу Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України полковник медичної служби Сергій Халік. – Наша армія має стати сумісною з арміями країн-членів НАТО до 2020 року. І важлива складова цього процесу – це підготовка бойових медиків за навчальними програмами передових армій світу. Вже до кінця цього року ми очікуємо, що лави Збройних Сил поповнять понад 200 висококваліфікованих бойових медиків».

Першим етапом у створенні Центру стало навчання кваліфікованого інструкторського персоналу за стандартами НАТО. Після цього випускники курсу застосовували здобуті навички на практиці в районі проведення АТО, у військових госпіталях, евакуаційних бригадах та безпосередньо на передовій. Сьогодні Центр вже готовий приймати курсантів та передавати досвід інструкторів.

«Найголовнішою вимогою до кандидатів на проходження курсу зараз є висока мотивація та бажання стати бойовим медиком. Проходження курсу забезпечує професійну підготовку, але фізичне та психологічне навантаження на медика на полі бою є дуже високим, тому людина перш за все має бути мотивована рятувати життя. Всьому іншому вони навчаться тут», – розповіла  координатор планування та реформи медичного напрямку Проектного офісу реформ МО України Мар’яна Безугла.

За словами медиків, в країнах-членах НАТО бойовий медик має знання й надає допомогу пораненим на рівні нинішнього санінструктора роти. Але має працювати починаючи з рівня взводу. Тоді медицина наближається до поранених, щоб підвищити шанси на порятунок їхнього життя. Бойовий медик працює безпосередньо на передовій: надає домедичну допомогу пораненим, здійснює їх сортування і організовує евакуацію, а також допомагає медичним спеціалістам у щоденній діяльності. Для цього не обов’язково мати медичну освіту – 3-5 місяців навчання і постійна практика. Взводний бойовий медик постійно зі своїми бійцями: тренує їх рятувати життя собі та товаришу поруч, виявляє захворювання й відправляє до фельдшера або лікаря у медпункт. До сьогодні ця ланка надання допомоги фактично була відсутня в ЗС України.

Довідково

Тактична медицина – це умовна назва комплексу дій і маніпуляцій з надання домедичної допомоги постраждалим в умовах бойових дій у зонах активного конфлікту та їх евакуація в безпечну зону.

Розробкою кваліфікаційних стандартів Центру сумісно з Проектним офісом реформ Міністерства оборони України, групою майбутніх інструкторів та іноземними експертами займались спеціалісти з Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України, Української військово-медичної академії, Центрального військово-медичного управління Збройних Сил України та Міністерства охорони здоров’я України.

Інструктори курсу пройшли 16-тижневий курс на базі такого в американській армії для «бойового медика» (68W) у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки (МЦМБ), с.Старичі.

На 30 курсантів у Навчальному центрі припадає 5 інструкторів, що дозволяє при відпрацюванні практичних навичок приділяти увагу кожному та контролювати процес засвоєння інформації.

Найголовніша вимога до кандидатів на проходження курсу «бойовий медик» – висока  мотивація та готовність рятувати життя та здоров'я бійців на передовій.

Інструктори Центру матимуть регулярні ротації в зону проведення АТО з метою підтримки реальних практичних навичок.

Підготовлені за стандартами НАТО медики дадуть змогу ЗС України ще ефективніше співпрацювати з країнами НАТО в ході міжнародних навчань або операцій.

 

версія для друку