українська російська англійська
Міністр культури презентував концепцію створення другої черги Національного музею «Меморіал жертв Голодомору»
18.05.2017 | 17:50
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Сьогодні, 18 травня, під час засідання Уряду Міністр культури України Євген Нищук презентував концепцію створення другої черги Національного музею «Меморіал жертв Голодомору».

«Український народ впродовж тисячоліть пережив дуже багато трагедій, великих втрат і битв, майже 85 років тому Україна під час Голодомору пережила страшну трагедію - було замордовано майже 8 млн людей, третина з яких діти. І це на землі , яка була і є найбільшою житницею в Європі - це немислимий злочин проти українського народу, вчинений Радянською владою, який переходить всі рамки цинічності», - розпочав свій виступ Євген Нищук.

Міністр культури представив концепцію створення другої черги Національного музею «Меморіал жертв Голодомору». Зокрема, він зупинився на історії створення Меморіалу жертв Голодомору. Так, офіційно старт створення Меморіального комплексу пам’яті жертв Голодомору було дано в січні 2006 року, після ухвалення 28 листопада 2006 Закону, яким вперше в історії України на законодавчому рівні Голодомор 1932-1933 рр. визнано актом геноциду українського народу та передбачено спорудження Меморіалу.

Далі слідували ряд актів Президента та Уряду, спрямованих на спорудження Меморіалу та створено Музей “Меморіал пам’яті жертв Голодоморів” (2009 р.), якому наступного 2010 року було присвоєно статус Національного. Саме будівництво Меморіалу Урядом планувалося до 2008 року (до 75-х роковин трагедії), разом з тим, будівля Меморіалу була офіційно введена в експлуатацію лише в липні 2010 року. Офіційне ж відкриття відбулося дещо раніше – 2008 року на 75-роковини.

«Першопочатково спорудження Меморіального комплексу передбачалося в дві черги. І в 2008 була реалізована лише перша черга - меморіальна. А музейної немає і досі. Разом з тим, не придатна для експозиційної діяльності меморіальна частина виконує сьогодні роль “музею”, намагаючись через мінімальні мультимедійні можливості донести до відвідувачів цю велику трагедію українського народу», - зауважив під час свого виступу Євген Нищук.

«Незавершеність комплексу спричиняє й цілий ряд технічних проблем, у тому числі сповзання схилу під “Свічкою”, які можуть бути усунені виключно шляхом завершення проекту – спорудженням другої черги музейного комплексу».

Міністр культури також наголосив, що спорудження Музею – це обов’язок нашого покоління, оскільки місія Меморіалу - говорити про безцінність людського життя та навчати розпізнавати на прикладі Голодомору передумови геноцидів, аби застерегти від повторення подібних масових злочинів.

«Є визначення, що народ, який пережив подібну трагедію та несе пам'ять і шану до цього – має майбутнє. І наш обов’язок - зробити цей Меморіальний комплекс і зберегти цю пам'ять», - сказав Євген Нищук.

Він також повідомив про здійсненні Міністерством культури кроки по реалізації завдань, визначених Урядом. Зокрема, станом на сьогодні створено ДП “Дирекція з будівництва другої черги Маморіалу”, призначено його керівництво та передано йому функцію замовника, у бюджеті Мінкультури передбачено 14,25 млн на проектування та будівництво 2-ї черги, завершується робота щодо відведення земельної ділянки

«І, найголовніше, - зазначив Міністр культури - Музеєм, із залученням експертів, у тому числі світового рівня, підготовлено наукову концепцію Національного музею “Меморіал жертв Голодомору”, яка визначає візію Музею, його місію, цільову аудиторію, функції, структуру, тематичні напрямки експозиції, основні меседжі – ті елементи, без яких неможливе ні проектування музею, ні спорудження. Наразі ця концепція оприлюднена для обговорення».

Окремо Євген Нищук наголосив, що споруда Музею повинна максимально вписуватися в ландшафт київських гір, оскільки проектуватиметься на території, що віднесена до буферної зони об’єкту ЮНЕСКО, та не повинна впливати на визначну універсальну цінність цього об’єкту. Наразі Мінкультури поінформувало Центр Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО про заплановані містобудівні перетворення та чекає на відповідь, після чого можна буде приступати до проектування.

«Сподіваюсь, архітекторам вдасться врахувати всі особливості, вимоги як музейної споруди, так і місця, де заплановане її спорудження, а Україна нарешті отримає Музей Жертв Голодомору в Україні», - додав він та подякував за можливість знову розпочати призупинену роботу по створенню повноцінного Меморіалу жертв Голодомору.

 

версія для друку