українська російська англійська
У Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили" вшанували жертв політичних репресій
21.05.2017 | 15:48
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Міністр культури України Євген Нищук взяв участь у меморіальній церемонії вшанування пам’яті жертв терору сталінського режиму, який завдав Україні непоправних втрат.

Традиційно у третю неділю травня в Україні у Національному історико-меморіальному заповіднику Биківнянські могили за участі керівництва держави, членів Уряду України, народних депутатів - вшанували пам’ять сотень тисяч загиблих у катівнях радянського режиму українців, поляків та представників інших національностей -  політичних та громадських активістів, військових та діячів культури.

Під час громадської панахиди Євген Нищук звернувся до присутніх із закликом попри все – зберігати пам’ять, засвоювати болючі історичні уроки, аби попередити повторення страшних сторінок минулого.

“Заповідник “Биківнянські могили” - це сакральне місце, де ми віддаємо шану усім безневинно убієнним жертвам політичних репресій. І з-поміж цих сумних дерев і сьогодні гостро відчувається той нестерпний біль. Традиція приходити сюди, схиляти голову – це наш великий обов’язок. Адже  це ті люди, які тривалий час були позбавлені того, що над ними прочитали молитву чи запалили свічку. Тривалий час, впродовж багатьох десятків років робилося все, щоб вони були стерті з пам’яті, щоб близькі та рідні навіть боялися їх шукати. І сьогодні серед нас присутні ті люди, родини яких тоді зачепила страшна рука тоталітарного режиму, і їх сучасних наступників – агресії РФ”, – сказав Міністр культури.

“Нам треба приходити сюди, вслухатися в цей біль. Адже як би не намагалися приховати цей злочин, його масштаби – сама природа проявляє це. Перші страшні знахідки у цьому лісі позначали вишитим рушником на дереві. І обривається серце зараз, коли обводиш поглядом цю величезну територію, де так багато цих знаків – стрічок, рушників. І це наша велика відповідальність перед їх пам’яттю – відстояти наш народ, який як і тоді в моторошні 30-ті - хоче бути господарем на своїй землі, хоче мирного життя і творення, наголосив Євген Нищук. -. Наш обов’язок перед їх памяттю - відстояти незалежність та цілісність України, ми маємо впевнено стояти на цьому, бо на нашому боці – правда, а , відтак, перемога!”

 

Довідково

У Биківнянському лісі знаходиться найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Тут був об'єкт спеціального призначення НКВС, де у кінці 30-х — в 40-х роках відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих. Трагедія Биківні стоїть в одному ряді із такими злочинами як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл.

За даними істориків офіційно будівництво спеціальної зони для таємних поховань розпочалося 1936 року.  Встановлено, що в районі селища Биківня закопували приречених до розстрілу в позасудовому порядку, вирок стосовно яких виконано у місті Києві. Нині зафіксовано факти, що у Биківнянському лісі покоїться близько 100 тис. репресованих комуністичною владою. На сьогодні за виявленими і опрацьованими співробітниками СБУ документами встановлено прізвища 14191 особи.

Після закінчення війни радянською владою всю інформацію було засекречено і проведено “власні розслідування”: три державні комісії 1945, 1971, 1987 років оголосили про те, що у Биківні поховані жертви фашизму. При цьому в ході діяльності останньої з них було виявлено та знищено багато документів. Лише четверта комісія у липні 1989 року оголосила, що у Биківні поховані жертви сталінських репресій.

 

версія для друку