українська російська англійська
Кіно – одна з найпотужніших мистецьких сил, яка руйнує штучні історичні міфи, - Євген Нищук
22.05.2017 | 13:35
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

У Києві за підтримки Посольства Держави Ізраїль в Україні відбувся прем’єрний показ стрічки "Чужа молитва" відомого режисера Ахтема Сеітаблаєва, знятого за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

Показ відвідали Надзвичайний та Повноважний посол Держави Ізраїль в Україні Еліав Бєлоцерковські, Міністр культури України Євген Нищук, народні депутати України Рефат Чубаров, Мустафа Джемілєв і Георгій Логвинський, а також члени знімальної групи, актори, задіяні у фільмі.

В основу сценарію стрічки покладені реальні події, які відбувалися в Криму в роки Другої Світової війни. Це фільм про кримську татарку Саїде Арифову, яка під час війни врятувала понад 80 єврейських дітей від знищення. Її ім'я назавжди відображене в списку Праведників світу в музеї Голокосту в Єрусалимі "Яд Вашем".

На думку Міністра культури України Євгена Нищука, цей фільм особливий і дуже важливо, щоб його побачили якомога більша кількість людей не лише в Україні, а й закордоном.

«Нещодавно у складі урядової делегації я відвідував Ізраїль, зокрема музей Голокосту «Яд Вашем». Страшні картини болю єврейського народу назавжди відбились в моїй пам’яті.

Днями ми вшановували пам'ять тих кримських татар, які в роки Другої Світової війни пережили жахливу трагедію – депортацію влаштовану керівництвом СРСР зараз в Україні вшановується пам'ять жертв політичних репресій – такі спів падіння не випадкові. Кіно – одна з найпотужніших мистецьких сил, яка здатна руйнувати штучні історичні міфи та говорити правду про ті події, які тривалий час тримали під грифом «Цілком таємно», які були під забороною або протиставлялися один одному», - говорить Євген Нищук.

«В основі фільму – те, що вважається найбільшою цінністю, яка дарована людям на землі – цінність людського життя, свобода совісті та людяність. Я думаю, що «Чужа молитва» якраз про людяність. Тому для нас дуже важливо, щоб цей фільм побачила якнайбільша кількість людей, щоб вони бачили, що в нашій складній переплетеній історії завжди є місце людяності, яка нас і рятує».

Як розповідає Надзвичайний та Повноважний посол Держави Ізраїль в Україні Еліав Бєлоцерковські, можливість переглянути цей фільм разом з авторами цієї стрічки – дуже зворушлива.

«Я дуже вдячний людям, які створили цей фільм. Завдяки їх кропіткій праці ми сьогодні побачили історію одної жінки - Саїде Арифової, яка врятувала десятки єврейських дітей. Нам сьогодні непросто усвідомлювати весь героїзм її вчинку. В роки Другої Світової війни Європа була окупована нацистами, які систематично нищили єврейський народ. Майже в усіх країнах люди ділилися на три частини: ті, хто дивився зі сторони, ті, хто допомагав у винищенні, і ті, хто допомагав рятувати життя. Дійсно, дуже важко осягнути наскільки героїчним було прийняте рішення, адже ці люди ризикували не лише власним життям і тим, що мали, але й життям своїх рідних. Вони не вважають ці подвиги за щось особливе, але їх вчинки надзвичайні і дуже важливо говорити про те, щоб пам'ять про цей героїзм була збережена у віках», - ділить своїми враженнями пан Еліав Бєлоцерковські.

«Я щасливий, що цей фільм було знято, адже це свідчення того, що відбувалося. Єврейський народ в боргу, зокрема, і перед Саїде Арифовою, цією маленькою жінкою з великою душею. Нехай пам'ять їх буде благословенною».

Стрічка «Чужа молитва» у всеукраїнському прокаті з 18 травня 2017 року.

 

версія для друку