українська російська англійська
Іванна Климпуш-Цинцадзе закликала міністерства та відомства активізувати процес наближення вітчизняного законодавства до права ЄС
26.05.2017 | 20:35
ПРЕС-СЛУЖБА ВІЦЕ-ПРЕМ`ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе закликала міністерства та відомства активніше включатися в процес наближення вітчизняного законодавства до права ЄС з огляду на значне відставання у цьому процесі. Про це Віце-прем’єр наголосила на нараді заступників міністрів з питань європейської інтеграції за участі Представництва ЄС в Україні.

В той же час вона зазначила, що завдяки деяким міністерствам  вдалося зробити кілька успішних кроків з ухвалення нового законодавства, зокрема, в енергетиці, охороні довкілля, безпеці харчових продуктів. Це у першу чергу закони «Про державний контроль харчових продуктів» і «Про ринок електричної енергії», а також екологічні законопроекти «Про оцінку впливу на довкілля» та «Про стратегічну екологічну оцінку». Однак є й негативні приклади імплементації актів права ЄС, такі як законопроект «Про електронні довірчі послуги», який у лютому Верховна Рада України відправила на повторне друге читання. На черзі важливі законопроекті в галузях транспорту, митниці, енергетики.

Іванна Климпуш-Цинцадзе підкреслила, що угода про асоціацію – це, в першу чергу, внутрішні перетворення, які повинні відбутися у системі влади.  Імплементація не закінчується лише розробкою та прийняттям акта, вона потребує й інституційних змін, розробки та удосконалення IT-складової, збільшення або перекваліфікації персоналу, а в умовах складної економічної ситуації це досить болючий процес.  «Хочу зазначити, що шлях від розробки до ухвалення акту є зазвичай дуже тривалий та складний. Це пов’язано з тим, що для імплементації актів ЄС, які регулюють більшість сфер економіки, Україна повинна повністю змінити свої підходи та правила правового регулювання, що в свою чергу викликає дискусії, а іноді й спротив бізнесу та парламентарів», - зазначила Віце-прем’єр. 

Вона повідомила, що надала доручення пришвидшити роботу щодо опрацювання та передачі європейській стороні «дорожніх карт» з надання послуг у таких сферах, як фінансові послуги, публічні закупівлі, поштові та кур’єрські послуги, а також у сфері зв’язку, зазначивши, що лише комплексний підхід дозволить розробити та прийняти якісні акти.

Недостатню координацію між учасниками процесу відзначає і Голова Представництва ЄС в Україні, Посол Хюґ Мінґареллі. Він вважає відставання інтеграційних процесів  від графіку дуже значним та підкреслює, що виконання Угоди про асоціацію є наріжним каменем у стосунках України і ЄС. «Наступний етап наших відносин – не нова угода, як багато хто вважає, а виконання цієї Угоди», - підкреслив Мінґареллі.

Офіс ефективного регулювання (BRDO) презентував під час зустрічі дослідження щодо впливу законодавчої процедури на  імплементацію Угоди про асоціацію, виконане на замовлення ЄС. В ньому міститься аналіз існуючої ситуації та рекомендації щодо її покращення. Зокрема, у дослідженні виділені 4 виклики: в сфері розробки нормативно-правових актів (неузгоджені плани, проблеми перекладу, низький рівень нормопроектування), у сфері моніторингу та управління (нереалістичні дедлайни, погано впроваджена процедура громадських обговорень, недостатня політична зацікавленість), у сфері перевірки відповідності праву ЄС, а також законодавчій процедурі у ВР (різні пріоритети з урядом, відсутність єдиного плану, нездійснення депутатами перевірки відповідності праву ЄС своїх законопроектів, недостатня увага політиків до імплементації угоди).

Директор Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина нагадала про те, що вже розроблено нову систему планування, моніторингу та оцінки результативності виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а також підхід щодо здійснення перекладів актів ЄС. Вона також наголосила, що зараз максимальну увагу необхідно приділити взаємодії усіх органів влади щодо ухвалення євроінтеграційних законів.

За результатами зустрічі сторони узгодили механізм спільного моніторингу та виконання Угоди про асоціацію, який полягає, серед іншого, у проведенні регулярних секторальних зустрічей високого рівня з обговорення покрокових спільних заходів з виконання Угоди у відповідних сферах.

Попередня зустріч Віце-прем’єра з заступниками міністрів з питань європейської інтеграції відбулася у квітні, коли вперше обговорювались основні проблеми та пропозиції щодо імплементації Угоди про асоціацію. Наступні зустрічі будуть присвячені питанням реалізаціі зобов'язань у сфері державної допомоги, підготовки «дорожніх карт» імплементації законодавства у різних сферах.

 

версія для друку