українська російська англійська
Ніякі історичні дебати не повинні блокувати розвиток українсько-польського співробітництва, - Іванна Климпуш-Цинцадзе
31.05.2017 | 17:41
ПРЕС-СЛУЖБА ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе зустрілася з представниками українсько-польської Діалогової групи експертів, до якої увійшли фахівці, запрошені Міжнародним фондом «Відродження» та Фондом ім. Стефана Баторія.  Польська сторона представила дискусійний документ «Підтримка польсько-українського діалогу» щодо покращення відносин між  Україною та Польщею.

За словами Катажини Пелчинської-Наленч, директорки програми «Відкрита Європа» Фонду ім. Стефана Баторія, польсько-українська співпраця є надзвичайно важливою і з історичної, і з політичної, економічної, соціальної та культурної точок зору. «Партнерство України та Польщі – це партнерство двох суспільств, а не лише співпраця урядів та політичних еліт», – сказала вона. 

У представленому документі підкреслюється, що українсько-польське партнерство сьогодні відбувається в умовах складних викликів щодо протидії російській агресії, включаючи військову і гібридну форму впливу (дезінформація, політична корупція, кібератаки, економічний тиск тощо). «Європейська інтеграція України означає довготривалий спільний інтерес, і існуючі можливості, які дає  зона вільної торгівлі та безвізовий режим, мають бути використані в повній мірі. Крім того, діалог двох країн має відбуватися без патерналізму з боку Польщі та без відчуття месіанства стосовно захисту західної цивілізації від Росії з боку України», - підкреслила директор програми.

«Наше партнерство має бути орієнтоване на майбутнє  без конфронтації. Ніякі історичні дебати не повинні блокувати розвиток співробітництва. Надзвичайно близькі відносини   двох суспільств  потрібно розвивати та заохочувати», – зазначила пані Іванна Климпуш-Цинцадзе. На її думку, велику роль та відповідальність в цьому питанні мають медіа, громади, громадські організації, навчальні заклади, релігійні конфесії та інші неурядові учасники.

Пріоритетні сфери співпраці, зазначені в документі, це оборонний сектор (співробітництво спецслужб та військових), соціальний діалог (молодіжні обміни, діалог медіа, партнерство громад, сприйняття мігрантів), конструктивний історичний діалог, націлений на примирення (відповідна політична риторика, діалог між істориками та лідерами суспільної думки, повага до пам’ятників і поховань), а також відкриття українсько-польських кордонів (управління прикордонною інфраструктурою, нові пункти перетину кордону тощо).

Обидві сторони погодилися з тим, що провокації, спрямовані на погіршення польсько-українських відносин,  штучно ініційовані ззовні. Особливу увагу, на думку Віце-прем’єр-міністра з питань європейської і євроатлантичної інтеграції  Іванна Климпуш-Цинцадзе, варто приділити розслідуванню випадків вандалізму в обох країнах. «Я хотіла би бачити більшу активність правоохоронних органів обох держав щодо розслідування актів вандалізму та плюндрування пам’яток інших народів, які очевидно інспіровані не в Україні і не в Польщі. Наприклад, випадки антисемітизму та вандалізму в нас майже не траплялися протягом останніх 23 років, а наразі стаються. Але це не є тенденція, що розвивається. Ми закликаємо до мудрості в оцінці подібних випадків та до більшої уваги правоохоронних органів», - підкреслила Віце-прем`єр.

Польські експерти, залучені Фондом ім. Стефана Баторія, наголосили на необхідності врегулювання статусу польських пам’ятників і поховань на території України. Директор Другого європейського департаменту Міністерства закордонних справ України Василь Боднар поінформував, що вже наступного тижня відбудеться консультаційна нарада з цього питання.

«Ми всі відчули, що політичний дискурс взаємин між Україною та Польщею загострився. Але нам потрібно не лише говорити про давні історичні проблеми, а разом рухатися у майбутнє. У нас є потужна спільна база у вигляді навчальної та робочої міграції, непогані торговельні відносини. Наприклад, у минулому році товарообіг між Україною та Польщею склав 5 млрд євро. Але, для прикладу, товарообіг між Німеччиною та Польщею склав 100 млрд євро. Думаю,  ми можемо досягти половини цього обсягу. З огляду на близькість наших країн, спільні культурні та історичні традиції, схожість мов, – можливостей співпраці між країнами дуже багато, зокрема, у сфері інвестицій», – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Сьогодні документ буде представлений також на Конференції «Україна-Польща: пріоритетне партнерство», що проводять Міжнародний фонд «Відродження» та Фонд ім. Стефана Баторія (Польща). Конференція присвячена 25-річчю Договору про добросусідство, дружні відносини і співробітництво між Україною та Польщею.

 

версія для друку