українська російська англійська
Українці можуть розраховувати на повну підтримку ООН в питаннях гендерної рівності і захисту прав жінок, - заступниця Генсека ООН
08.06.2017 | 19:17
ПРЕС-СЛУЖБА ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ

Виконавча директорка структури ООН Жінки, Заступниця Генерального секретаря ООН пані Фумзілє Мламбо-Нгкука, яка розпочала свій триденний візит в Україну, обговорила питання забезпечення гендерної рівності в Україні з Віце-прем'єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш-Цинцадзе.

Віце-прем’єр зазначила під час зустрічі, що збройний конфлікт та безпекова, соціальна, економічна й політична криза останніх років поглибили вже існуючі ґендерні нерівності та спричинили нові бар’єри на шляху до захисту та реалізації прав жінок в Україні. "Якщо подивитися на українське законодавство, може здатися, що рівність прав та чоловіків забезпечена на всіх рівнях. Але це оманливе враження, бо багато законів існують лише на папері, адже  в  нас не вистачає механізмів забезпечення їх реальної роботи", - зазначила Іванна Клипмуш-Цинцадзе.

За її словами, наразі гендерні питання включені до програми реформ українського Уряду на 2017-2020 роки, в тому числі щодо створення відповідного законодавства та  посилення інституційної спроможності відповідних структур. Ці питання вимагають державних масштабів дії, рішучих змін, координації і суворого контролю.  «Гендерна рівність - це не лише «жіноче питання», але життєво важлива тема для миру і безпеки в нашій державі, показник її політичної, соціальної і правової свідомості. Гендерне питання не може розглядатися як другорядне і бути відкладене на потім, адже саме під час збройного конфлікту права жінок порушуються із більшою інтенсивністю», - підкреслила Віце-прем’єр.

Пані Фумзілє Мламбо-Нгкука зазначила, що збройні конфлікти та інші кризові моменти можуть стати часом великих позитивних перетворень для держав. Наприклад, Україна може послуговуватись прикладом Колумбії, яка після завершення конфлікту здійснила радикальні реформи щодо забезпечення соціальної рівності та політичної репрезентації жінок. Заступниця Генерального секретаря ООН відзначила досягнення України в забезпеченні гендерної рівності і висловила сподівання, що країна і надалі буде рухатися цим шляхом. "Багато країн знаходять в суттєво гіршому становищі щодо гендерної рівності ніж Україна. У вашій країні надзвичайно високий рівень освіченості, цей фактор має велике значення для забезпечення рівності прав жінок та чоловіків", - підкреслила заступника Генсека ООН.

В той же час вона наголосила на тому, що захист прав жінок, покращення умов їх життяце постійна і всеохоплююча робота. "Якщо права жінок в суспільстві не є захищеними, якщо вони почуваються не комфортно, їх права утискаються - то боротьба, навіть після закінчення збройного конфлікту в державі, триває і надалі для половини суспільства. Адже яка різниця, чи стріляють в тебе озброєні люди на вулиці, якщо  ти піддаєшся насиллю вдома?" – зазначила Ф. Мламбо-Нгкука.

Вона також підкреслила, що українці можуть цілком розраховувати на підтримку ООН та інших міжнародних інституцій в цих питаннях. Особливий внесок у напрям  впровадження рівноправ’я в Україні було зроблено урядами Канади та Швейцарії. Також пані Мламбо-Нгкука зауважила, що, за її інформацією, в Україні налагоджена тісна співпраця та діалог між урядом України, парламентом та представниками громадського суспільства і ЗМІ у питанні забезпечення гендерної рівності. Така кооперація дозволяє створити глибший та ширший ефект.

Заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця наголосив на необхідності підвищувати культуру та обізнаність українців стосовно таких чутливих питань, як гендерні. «Треба пояснювати, що таке гендерна рівність. Адже велика частка українського суспільства, зокрема навіть представники ЗМІ та політики, державні діячі, не розуміють важливості та особливостей гендерної політики. Я вважаю, що права жінок заслуговують на окреме представництво і підтримку в суспільстві", - підкреслив заступник міністра.

Віце-прем'єр-міністр наголосила, що забезпечення гендерної рівності є зобов'язанням України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, а також однією з цілей партнерства з НАТО. Серед позитивних змін, яких вже досягла Україна в цій сфері, - введення квот для жінок у виборчих списках політичних партій; введення концепції гендерної ідентичності і заборони дискримінації за ознакою статі; затвердження президентом Національної стратегії з прав людини,  де боротьба з гендерним насильством виділена як окреме завдання. Україна почала активно будувати національні інституційні механізми щодо рівності чоловіків і жінок. Зокрема, вчора Кабінет міністрів затвердив положення про Урядового уповноваженого з питань гендерної політики. Через кілька місяців, після розробки посадових інструкцій та проведення відповідного конкурсу, Офіс уповноваженого повинен запрацювати в повній мірі. Віце-прем'єр зазначила, що участь у конкурсі на посаду уповноваженого можуть брати і жінки, і чоловіки.

І.Климпуш-Цинцадзе також висловила сподівання, що Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція), яка готується до ратифікації, буде затверджена найближчим часом. Не менш важливим завданням є реалізація Національного плану дій на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН №1325, яка присвячена впливу конфліктів на жінок і внеску, який вони можуть зробити у зміцнення миру.  За словами Віце-прем’єра-міністра, уряд також планує  впровадити ряд директив ЄС в області гендерної рівності, реалізувати пілотний проект за по лінії НАТО щодо призначення радників з гендерних питань в оборонних та безпекових відомствах. 

Віце-прем’єр-міністр подякувала Заступниці Генсека ООН і українському представництву ООН за тісну співпрацю. «Наша місія - сформувати сильну команду партнерів, які могли б інтегрувати всі рекомендації щодо гендерної рівності в українській реальності. Це надзвичайно важливо, що структура ООН Жінки, яка є всесвітньою поборницею прав та інтересів жінок та дівчат, і особисто пані Фумзілє вирішили підтримати уряд України в вирішенні питань гендерної рівності», - підкреслила І.Климпуш-Цинцадзе.

версія для друку