українська російська англійська
Олексій Кудрявцев: Перші позитивні результати дії нового Закону очікуємо вже до кінця року
12.06.2017 | 13:48
ДЕРЖАВНА АРХІТЕКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ

З 10 червня 2017 року будівельна галузь почала працювати за новими правилами та нормами, які встановлено Законом № 1817-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності».

Як зазначив Голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олексій Кудрявцев, удосконалене містобудівне законодавство дозволить якісно по-новому вибудувати взаємовідносини між усіма учасниками – державою, крупними забудовниками та звичайними громадянами-інвесторами.

«Закон має багатовекторну дію, та, перш за все, він спрямований на докорінну зміну існуючої дозвільної системи у будівництві та приведення її у відповідність до європейських стандартів», – зауважив Олексій Кудрявцев.

Так, з 10 червня для об’єктів будівництва скасовано категорії складності, натомість залишаються три класи наслідків – незначний, середній і значний. Об’єкти незначного класу наслідків будуватимуться на підставі повідомлення, середнього і значного – виключно на підставі відповідного дозволу та після проходження будівельної експертизи.

«Відтепер великі житлові комплекси, офісні центри, складні промислові споруди (об’єкти значного класу наслідків) та багатоквартирні житлові будинки, лікарні, школи, дитсадки, торговельно-розважальні комплекси (об’єкти середнього класу) будуватимуться виключно на підставі дозволів, після надання повного пакету документів, який ретельно перевірятиметься фахівцями держархбудконтролю», – повідомив Олексій Кудрявцев.

Таке нововведення ліквідує практику маніпуляцій із декларативним принципом, яким раніше користувалися недоброчесні забудовники. Відповідно, інвестори отримають надійний захист від будівельних аферистів, а органи держархбудконтролю матимуть реальні механізми для виявлення незаконних забудов ще на початковому етапі.

У свою чергу, спрощення дозвільної процедури для нескладного будівництва дозволяє уникнути безпідставного повернення документів, в тому числі, через технічні помилки при заповненні.

Законом також впроваджується уніфікований акт перевірки та визначаються конкретні терміни усунення виявлених порушень. Крім того, він посилює відповідальність за законність будівництва – як з боку забудовника, так і з боку посадової особи, яка видала дозвіл. Для посадових осіб, які незаконно видали дозвіл, передбачено дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність. А для порушників містобудівного законодавства розміри штрафів за деякими позиціями збільшуються майже вчетверо.

«Втім, це не означає, що Закон має виключно каральну функцію, адже, крім відповідальності, він передбачає також потужні механізми захисту порядних забудовників та скорочення кола бюрократичних процедур», – зауважив очільник ДАБІ.

Так, нові законодавчі норми впорядковують процедури видачі містобудівних умов та обмежень, яку здійснює місцева влада. Зокрема, чітко регламентовано перелік підстав, за яких забудовникам може бути надано відмову, а отже унеможливлюються випадки свавілля з боку чиновників та корупційна складова.

«В цілому Закон № 1817-VIII є тим підґрунтям, яке дозволить у підсумку побудувати в Україні прозорий та привабливий ринок нерухомості – без афер, конфліктів та проблемних будівництв, від яких страждає громадянин-інвестор. Перші позитивні результати його дії ми очікуємо побачити вже до кінця року», – підсумував Олексій Кудрявцев.

 

версія для друку