українська російська англійська
Громадська рада ДАБІ підтримала законодавчі зміни щодо удосконалення містобудівній діяльності
12.06.2017 | 15:05
ДЕРЖАВНА АРХІТЕКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ

8 червня відбулося засідання Громадської ради при Державній архітектурно-будівельній інспекції України.

У ньому взяли участь перший заступник голови Держархбудінспекції Валерій Філончук, голова Громадської ради Михайло Голубничий, директор департаменту нормативно-правового забезпечення Сергій Шевченко, в.о. директора департаменту державного будівельно-архітектурного контролю та нагляду Олександр Строкач, начальник управління ліцензування, обстеження та паспортизації Світлана Кондратенко, заступник начальника управління – начальника відділу з питань обстеження та паспортизації управління ліцензування, обстеження та паспортизації Юрій Васильченко та інші члени дорадчого органу.

Під час засідання учасники обговорили питання щодо здійснення заходів з реалізації Закону України від 17.01.2017 № 1817-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», який набуде чинності вже 10 червня, та ухвалили низку рішень щодо вдосконалення роботи системи держархбудконтролю.

Норми нового закону покликані нівелювати будь-які можливості виникнення незаконних будівництв, підвищити відповідальність забудовників та посадових осіб дежархбудконтролю за порушення у сфері містобудівного законодавства.

Забудовники більше не зможуть маніпулювати категоріями складності об’єкту, занижуючи їх. Адже відбудеться перехід від триступеневої дозвільної системи (повідомлення, декларація, дозвіл) до двоступеневої (повідомлення, дозвіл).

Будівництво об’єктів середнього і значного класу наслідків здійснюватиметься виключно за дозвільною системою, за наявності повного пакета дозвільної документації. З іншого боку максимально спроститься дозвільна система для об’єктів незначного класу наслідків, будівництво яких можна буде починати вже наступного дня після подання повідомлення про початок будівельних робіт.

Крім того, законом чітко визначено об’єкти, які не можуть бути віднесені до незначного класу наслідків та які обов’язково належать до значного класу наслідків, що також унеможливлює маніпулятивні дії недобросовісних забудовників.

До того ж зростуть штрафні санкції за порушення суб’єктами містобудування законодавства у сфері містобудівної діяльності. Передусім це стосується об’єктів середнього класу наслідків відповідальності. Сума штрафів збільшиться з 90 до 370 прожиткових мінімумів.

У той же час для звичайних громадян штрафні санкції залишаються на попередньому рівні. Натомість, відповідальність посадових осіб органів держархбудконтролю зросте. Зокрема, штраф Держархбудінспекції в порядку нагляду зросте більше ніж в 3 рази.

Також учасникам засідання повідомили про нові підстави для анулювання дозволу на будівництво та про встановлення періодичності проведення планових перевірок.

Членів громадської ради було ознайомлено з першими результатами нагляду за діяльністю новоутворених органів держархбудконтролю. Контрольно-інспекційні заходи продемонстрували, що ще не всі органи готові до якісного виконання отриманих повноважень. А їхні посадові особи працюють з порушеннями.

Крім того, поінформовано про зміни до Порядку ліцензування господарської діяльності, пов’язаної зі створенням об’єктів архітектури, відповідно до Закону №1817. Ліцензії стали обов’язковими на об’єктах будівництва середнього і значного класу наслідків. На об’єктах колишньої 3 категорії для отримання ліцензії передбачено перехідний період – два місяці. Більшість представників Громадської ради підтримала рішення щодо встановлення законодавчої норми про звітність ліцензіатів, у зв’язку із запровадженням безстрокових ліцензій, та проголосували забезпечити подання відповідних пропозицій до Мінрегіону.

На останок було обговорено питання щодо розміщення інформації про виконавців робіт з обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції, яке наразі потребує правового врегулювання.

Нагадаємо, що Громадська рада при Державній архітектурно-будівельній інспекції України є постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю ДАБІ та її територіальних органів, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики з питань державного контролю та контролю у сфері житлово-комунального господарства.

 

 

версія для друку