українська російська англійська
Потенціал розвитку ринку широкосмугового доступу в Україні становить 23 млрд грн, - BRDO
15.06.2017 | 12:33
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

Фіксований широкосмуговий доступ (ШСД) є основним і найбільш надійним способом доступу до інтернету. Розвинені країни реалізують стратегію з розвитку оптичної мережі по всій території. Збільшення проникнення інтернету в країні на 10% відображається більше ніж в 1% приросту ВВП. В Україні рівень проникнення фіксованого ШСД, за офіційними даними, складає лише 11,8 абонента на 100 осіб населення, тоді як у сусідніх Словаччині – це 23,3, Угорщині – 27,4, а в Білорусі – 31,4.

Об’єм українського ринку ШСД у 2016  році склав 6,1 млрд грн – є другим за величиною ринком у сфері телекомунікацій – та має величезний потенціал до зростання. Сьогодні ринок обслуговують більше 2700 компаній, широкосмуговий доступ до мережі мають 5 млн абонентів.

Проблематику ринку ШСД  представники влади, бізнесу, громадськості та експертних кіл обговорювали 15 червня під час круглого столу «Інтернет для всіх: вузькі місця регулювання широкосмугового доступу», який проходив в iHub.

Офіс ефективного регулювання (BRDO) проаналізував законодавче поле галузі та презентував його у Зеленій книзі “Регулювання ринку фіксованого ШСД до мережі інтернет”. Відповідно до дослідження, українське законодавство не містить визначення ШСД, а, отже, не визначені вимоги до мінімальної швидкості для широкосмугового доступу.

Так, з 10 найбільших операторів ШСД в Україні мінімальну швидкість на рівні 10 Мбіт/с гарантують тільки двоє. Чотири оператори вказують у договорах з користувачами мінімальну швидкість доступу у номінальні 64 кбіт/с, ще чотири – не вказують її взагалі. До слова, ЄС поставив за мету забезпечити 100% населення можливістю під'єднання на швидкості не менше 30 Мбіт/с і 50% населення на швидкості 100 Мбіт/с до 2020 року.

“Суттєвою проблемою для розвитку ринку та телекомунікаційних мереж є обмежений та нерівний доступ операторів і провайдерів до інфраструктури – об’єктів електроенергетики, кабельної каналізації, об’єктів будівництва та транспорту”, - пояснює перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов. – “На законодавчому рівні досі не регулюються базові питання доступу до таких об’єктів, які нерідко контролюються монополістами, що висувають необґрунтовані умови доступу та завищену плату. Платня за використання електроопор в різних регіонах подекуди відрізняється в рази”.

Голова Державної  регуляторної служби Ксенія Ляпіна зауважила, що аби вирішити  проблеми ринку та розкрити його потенціал потрібно створити ефективну модель взаємовідносин, яка буде відображати реалії та буде дружньою до бізнесу.

2 березня 2017 року Президентом України підписано Закон України «Про доступ до інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж». До моменту вступу Закону в силу – 4 червня – мали були прийняті 10 підзаконних актів, але наразі не прийнято жоден. Таким чином, умови доступу суб’єктів ринку телекомунікацій до об’єктів інфраструктури досі залишаються неврегульованими та неконкурентними. Гальмування розвитку телекомунікаційних мереж обмежує розвиток малого та середнього бізнесу в країні та регіонів загалом.

Керівник сектору «IT та Телеком» BRDO Олександр Кубраков відзначив: «Рівень доступності ШСД в Україні разюче відрізняється у великих містах та сільській місцевості. 28% від загальної кількості абонентів проживають в Києві, на решту країни – окрім Київської, Дніпропетровської, Донецької, Одеської, Львівської та Харківською областей – припадає менше 40% користувачів. Подібний цифровий розрив є перепоною для технологічного розвитку регіонів. Вирішення проблеми з доступом до інфраструктури дозволить сприяти розвитку МСБ, особливо в регіонах».

У заході взяли участь також і представники Національної комісії з питань регулювання зв’язку та інформатизації, профільних асоціацій, провайдерів та операторів ринку,  експерти та громадськість.

Довідково

Міністерство економічного розвитку і торгівлі та Державна регуляторна служба ініціювали публічні консультації як невід’ємний елемент регуляторної реформи, щоб правила для бізнесу стали ефективними та зрозумілими, а  процес їх прийняття – прозорим та відкритим. Незалежний аналітичний центр BRDO став організатором публічних консультацій та розробником аналітичних матеріалів у рамках ініціативи EU4Business\FORBIZ.

Публічний діалог між владою та бізнесом має за мету вдосконалення державного регулювання та поліпшення бізнес-клімату в країні. В рамках публічного діалогу визначено 18 пріоритетних ринків, об’єднані 6-ма секторами, що потребують першочергової уваги: сільське господарство, будівництво, енергетика, транспорт та інфраструктура, інформаційні технології, контроль і нагляд. Протягом року проблематика кожного з ринків буде проаналізована з метою скасування ворожих для бізнесу правил та впровадження ефективної регуляторної реформи. Результатом публічного діалогу стане напрацювання нормативно-правової бази, яка включає позиції усіх учасників ринку. 

 

версія для друку