українська російська англійська
Нам треба пояснювати суспільству, що реформи - це марафон, а не спринт, - Іванна Климпуш-Цинцадзе
15.06.2017 | 19:50
ПРЕС-СЛУЖБА ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ

«Ми маємо чітко усвідомлювати: реформи це марафон, а не спринт. Суспільство має бути готовим бігти цей марафон і це наша спільна відповідальність та завдання щоденно пояснювати це», - заявила Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе під час  виступу на VII Національному Експертному Форумі «Точки росту».

Під час дискусії «Україна та світ, що змінюється» Віце-прем’єр наголосила, що в сучасному світі діє три різновекторні тенденції. Перша з них – це згортання демократії та повернення до жорстких моно-модельних систем, як це відбувається у Росії. Цей  тренд є ворожим до демократичного світового порядку. Другий тренд – популізм. «Популістський тренд є певною мірою відповіддю на виклик бюрократизації демократичних процедур, але ця відповідь – від лукавого. Є незаперечний кібернетичний закон необхідного розмаїття. Він говорить про те, що система управління за складністю має відповідати складності об’єкта управління. Тобто, сучасне дуже складне суспільство потребує настільки ж складної системи управління, яка була б здатна враховувати всі інтереси та очікування людей. І «прості» популістські рішення не зможуть виправити ситуацію», - підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Третій тренд, за словами Віце-прем’єра, - це курс на поглиблення демократії, подолання фрагментованості, розширення участі людей, інклюзивність та розмаїття, переформатування політики. До цього тренду можна віднести прихід Емануеля Макрона та перемогу його кандидатів на парламентських виборах у Франції, перемогу Лео Варадкара на виборах у Ірландії, а також поразку проросійських праворадикалів Марін Ле Пен.

За словами І. Климпуш-Цинцадзе, в більш широкому сенсі зараз йде боротьба між двома напрямками розвитку людства: архаїкою (тоталітаризм, популізм, націоналізм) та модерном (глобалізм, демократія, цінності західного світу). «Україна має враховувати ці тренди, але не має обирати між ними. Ми свій вибір вже зробили – на Майдані 2013-2014 років. Вибір недвозначний і остаточний. Чи буде він незворотнім – залежить від нас», - наголосила Віце-прем’єр.

За її словами, Україні не по дорозі з тими, хто згортає демократію. «Нам точно не по дорозі з популістами, оскільки, як свідчать процеси у європейських країнах, складні питання потребують комплексних, системних та сталих рішень. Популісти в Європі дуже близькі до Росії та подекуди розхитують європейську єдність на пряме замовлення Кремля. Те, що при цьому використовується націоналістична риторика, не повинно нас обманювати, ми не повинні плутати містечковий націоналізм із українським патріотизмом», - підкреслила Віце-прем’єр. 

На думку Іванни Климпуш-Цинцадзе, шлях розвитку України очевидний: приєднання до тренду на поглиблення демократії, розвиток ринкової економіки, інклюзивне суспільство. «Ліпшого у світі ще ніхто не придумав. Ми робимо кроки на цьому шляху. Прогрес не просто є – він вже має візуалізацію на рівні окремого громадянина. Зазвичай, реформи дають такий ефект за 5-10 років. Угода про Асоціацію та безвізовий режим – це переконлива візуалізація нашого шляху. Але це саме шлях, не треба сприймати це як результат і кінцеву зупинку. Євроінтеграція, євроатлантична інтеграція, взагалі рух до справжньої демократії – це процес постійного вдосконалення і постійного перебування у напрузі. Передусім – для влади», - наголосила  Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона також підкреслила, що для українців інтеграція до вільного світу – це стимул будувати краще життя для себе і своїх дітей, роблячи це щоденно і системно. Але в той самий час дуже важливо вміти пояснювати партнерам України у світі, чим зміни всередині України можуть бути корисними їм. «Для Заходу успішна Україна стане позитивним проектом, який зміцнить економічне, політичне, ціннісне підґрунтя західної цивілізації. Empowered Ukraine – це ключ до просування євроатлантичних цивілізаційних принципів на простір Євразії. Україна – частина відповіді на сучасні проблеми Європи, а не частина проблеми», - акцентувала Віце-прем’єр.

версія для друку