українська російська англійська
Мінекономрозвитку закликає державні підприємства якомога швидше сформувати незалежні наглядові ради
20.06.2017 | 17:52
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

20 червня відбувся одноденний семінар для представників державних підприємств. В центрі уваги - реформа корпоративного управління, роль наглядової ради на підприємстві та змін, які очікують на державні підприємства завдяки так званого Закону України “Про корпоративне управління” (№1405).

Звертаючись до учасників семінару, перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов наголосив: “Державні компанії  - це такий самий бізнес, як і приватні компанії. Соціальні функції повинні бути відділенні від комерційних, чітко сформульовані, а витрати на них прозорі та відомі суспільству. Саме тому потрібно перекласти більшість управлінських функцій на незалежні наглядові ради, які будуть діяти в інтересах компанії, а не акціонера чи окремих політичних фігур”.

Як відомо, формування незалежних наглядових рад в найбільших державних компаніях є обов’язковим, згідно з Законом України №1405 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності”, який був ухвалений  Верховною Радою 2 червня 2016 року. Закон №1405 є одним з основних  елементів реформи управління державною власністю.  

Незалежні наглядові ради мають бути створені в державних унітарних підприємствах та господарських товариствах,  в статутних капіталах яких 50%+ акцій (часток) належать державі, а також активи яких за останній рік перевищували 2 млрд грн, а чистий дохід - 1,5 млрд грн. Всього під ці критерії в 2017 році підпадає 44 держкомпанія, включаючи НАК “Нафтогаз України”, в якій вже створено незалежну наглядову раду. В інших унітарних компаніях та господарських товариствах необхідність існування незалежної наглядової ради залишається на розсуд органів управління.

Олена Дьяченко, директор департаменту управління державною власністю Мінекономрозвитку, зазначила: “Методи та принципи корпоративного управління потрібні для прозорості бізнесу і безпеки прийняття рішень на рівні вищого керівництва підприємства. Багато всього вже працює, і нам необхідно просто переглянути методи та процедури. Необхідне тільки бажання керівників підприємств, щоб корпоративні принципи почали працювати на користь як підприємства, так і держави”. 

Про досвід формування незалежних наглядових рад з державними компаніями також говорили Андрій Бойцун, член Стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні; Оляна Гордієнко, директор з управління Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР); Роман Бондар, керуючий партнер рекрутингової компанії “Оджерс Берндстон Україна”, та інші.

У семінарі взяли участь представники ПАТ “Укрзалізниця”, ДП “Енергоринок”, ПАТ “Укргідроенерго”, ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія  "Енергоатом", ПАТ “Державна продовольчо-зернова компанія України”, ДП “Адміністрація морських портів України”, ДП “Національна енергетична компанія “Укренерго”, ПАТ “Укрпошта”, ДП “Украерорух” та інших.

 

версія для друку