українська російська англійська
Держпродспоживслужба: Компетентні органи чотирьох країн обмінялися досвідом у питаннях фітосанітарного контролю
14.07.2017 | 12:10
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕЧНОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЗАХИСТУ СПОЖИВАЧІВ

Представники національних організацій з карантину та захисту рослин Вірменії, Білорусі, Молдови, а також Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та експерти Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) обмінялися досвідом у питаннях здійснення фітосанітарного контролю згідно з правилами Світової організації торгівлі (СОТ). Майданчиком для такої комунікації став регіональний семінар «Міжнародна торгівля сільськогосподарською продукцією: багатосторонні правила, фітосанітарні процедури, зобов’язання сторін», який відбувся в рамках Проекту з технічного співробітництва з Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) «Зміцнення потенціалу національних служб фітосанітарного контролю в чотирьох східноєвропейських країнах» у Херсоні з 11 по 14 липня та був організований за підтримкою Херсонської облдержадміністрації.

У рамках семінару учасники мали змогу ознайомитися з основним набором інструментів, передбачених Угодою СОТ про спрощення процедур торгівлі, їх вплив на торгівлю сільськогосподарськими товарами, готовність переходу на безпаперові технології та процедури, а також на міжнародні вимоги, визначені міжнародними стандартами з фітосанітарних заходів Міжнародної конвенції захисту рослин (МКЗР) щодо огляду, відбору зразків та інспектування вантажів сільськогосподарської продукції в міжнародній торгівлі.

«Держпродспоживслужба активно працює над гармонізацією та адаптацією національного фітосанітарного законодавства до міжнародних норм та стандартів, - наголосив Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа під час міжнародного семінару. - Членство України в міжнародних організаціях, зокрема в СОТ, МКЗР, ФАО, передбачає обов’язкове дотримання основних принципів та вимог у сфері карантину та захисту рослин на міжнародній арені. Відповідно, підвищуються вимоги до рівня роботи Національної організації з карантину та захисту рослин».

За його словами, Україна уже здійснила структурні реформи у фітосанітарній сфері, однак ці процеси потребують постійної державної підтримки та стимулювання, міжнародної координації, яка сприятиме розвитку сільського господарства в цілому. Така координація може бути здійснена, передусім, в рамках міжнародних універсальних організацій системи ООН, у тому числі - в рамках ФАО.

За останні роки співпраця Держпродспоживслужби та ФАО суттєво активізувалася, і даний проект це підтверджує. Так, за підтримки ФАО в рамках проекту уже було проведено ряд місій. На найближчу перспективу заплановано ще ряд не менш важливих заходів, спрямованих на зміцнення потенціалу національних служб фітосанітарного контролю України, Вірменії, Білорусі та Молдови. Наприклад, восени 2017 року відбудеться національний семінар, акцент якого буде спрямований на консультації з фітосанітарної експертизи.

Також планується, що до кінця проекту експерти ФАО підготують порівняльну таблицю відповідності національного законодавства до міжнародних стандартів з фітосанітарних заходів Міжнародної конвенції захисту рослин. Це питання є актуальним, оскільки українська сторона до 2018 року повинна розробити ряд проектів національного законодавства в сфері карантину та захисту рослин, які адаптовані до законодавства ЄС, які при цьому повинні відповідати вимогам Міжнародної конвенції захисту рослин.

«Сподіваємося, що технічна допомога ФАО сприятиме активізації міжнародного співробітництва в сфері фітосанітарії між національними організаціями з карантину та захисту рослин. Адже загальна мета даної Програми з технічного співробітництва полягає у зміцненні адміністративних та технічних спроможностей Держпродспоживслужби. Не менш важливим напрямком також є удосконалення роботи державних фітосанітарних інспекторів та покращення рівня проведення лабораторних досліджень», - підсумував Володимир Лапа.

 

версія для друку