українська російська англійська
Держкомпанії сплатили 15,5 млрд грн до державного бюджету за результатами 2016 року
16.08.2017 | 13:19
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ТА ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

Мінекономрозвитку продовжує підбивати підсумки фінансово-господарської діяльності державних компаній у 2016 році. У відповідності із цим, аналітики Мінекономрозвитку публікують дані щодо перерахування держпідприємствами коштів у формі дивідендів до бюджету за відповідний період.

Загальна сума, яку держкомпанії перерахували до державного бюджету, становить близько 15,5 млрд грн. Так, зокрема, 15,2 млрд грн було перераховано у якості дивідендів, нарахованих на акції господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність. Ще 223,5 млн грн було вилучено як частини чистих прибутків державних унітарних підприємств та їх об'єднань, відповідно до закону.

«Як і у приватному бізнесі, у роботі держкомпаній важливо дотримуватися балансу. З одного боку важливо, щоб держава отримувала відрахування з прибутку у вигляді дивідендів. З іншого боку, інвестиції у саме підприємство мають сприяти подальшій ефективній роботі. Реформа управління державними підприємствами якраз спрямована  на створення цього балансу», - коментує Перший віце-прем’єр-міністр - Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.

Найбільшу суму дивідендів до державного бюджету за результатами 2016 року перерахувала НАК “Нафтогаз України” - майже 13,3 млрд грн, що становить близько 87,5% від усієї суми дивідендів, сплачених підприємствами держсектору у зазначений період.

Окрім того, до списку найбільших платників дивідендів за результатами 2016 року також увійшли:

·  ПАТ "Укргідроенерго" - 662,9 млн грн;

·  ВАТ "Турбоатом" - 400,7 млн грн;

·  ПАТ "Об’єднана гірничо-хімічна компанія" - 321,8 млн грн;

·  ПАТ "ДТЕК Дніпроенерго" - 285,6 млн грн;

·  ПАТ "Центренерго" - 151,4 млн грн;

·  ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" - 58,9 млн грн;

·  ПАТ «Аграрний фонд» - 24,4 млн грн;

·  FishingCompany S.A. - 15,1 млн грн;

·  ПАТ "Українське Дунайське пароплавство" - 15,0 млн грн.

За підсумками 2016 року державним компаніям, що не сплатили своєчасно дивіденди, була нарахована пеня у розмірі близько 77,9 тис. грн. При цьому сума вже сплаченої пені становить близько 41,9 тис. грн.

Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов відзначає: “Оцінювати значне збільшення суми дивідендів, отриманих від держкомпаній, як позитив слід із суттєвими застереженнями. Практика показує, що державні компанії спрямовують до 50% власного прибутку до бюджету країни, які держава в подальшому витрачає на різноманітні потреби, зокрема у соціальній сфері. Але держпідприємства не повинні бути лише джерелом коштів для перекриття дірок у бюджеті. Втрата значної частки прибутку обмежує можливості держкомпаній реінвестувати  у модернізацію чи розвиток виробництва. На жаль, це заздалегідь програшна бізнес-модель, що у довгостроковій перспективі призводить до занепаду державних активів”.               

 

Довідково

Норма відрахування дивідендів державними компаніями регламентована постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2017 р. № 120 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2016 році господарських товариств, у статутному  капіталі яких є корпоративні права держави».

Так, базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2016 році господарських товариств встановлений у розмірі 50%. Для ПАТ “Укргідроенерго” та ПАТ “Державний ощадний банк України” затверджено відповідний базовий норматив у розмірі 30% від прибутку.

 

 

 

версія для друку