українська російська англійська
97 українських університетів отримають доступ до двох глобальних баз наукових даних
19.09.2017 | 16:15
СЛУЖБА ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ

Програма ЄС «Горизонт 2020» є дієвим інструментом для підвищення рівня української науки до європейських стандартів. Таку думку висловили науковці, з якими зустрілася Віце-прем`єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе. Йшлося про основні досягнення співпраці українських і європейських дослідників у рамках Програми, а також проблеми, що потребують допомоги Уряду для вирішення. Участь у зустрічі також взяли заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха, національний координатор Програми Стелла Шаповал, начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН Ганна Новосад, а також представники НАН, навчальних закладів та бізнесу, які мають успішний досвід участі в «Горизонті 2020».

Наразі нашим науковцям бракує доступу до високорейтингових наукових інформаційних ресурсів. Значною мірою проблему має вирішити відкриття найближчим часом доступу до 2 великих баз наукової літератури – Scopus та Web of Science – для 97 вітчизняних університетів. 

Через брак досвіду менеджменту міжнародних проектів наші організації поки неактивно беруть участь у конкурсах на отримання коштів для досліджень. З огляду на це  необхідно, з одного боку, приділити більше уваги комунікації можливостей, які відкриває «Горизонт 2020», а з іншого – заохочувати науковців переймати позитивний досвід у колег, чиї проекти вже отримали кошти ЄС.  Наразі допомогу з написання грантових проектів надають національні контактні пункти «Горизонту 2020», розташовані по всій країні. Однак практика показує, що є необхідність у підвищенні інституційної спроможності цих пунктів та відповідних структурних підрозділів МОН.

Науковці і практики висловили побажання щодо виділення підтримуючих грантів для написання проектів, особливо таких, що отримали високі бали у попередніх конкурсах, але не перемогли. Такий досвід існує, наприклад, у країнах Балтії.

На даному етапі для України важливо у співпраці з іншими країнами асоційованими членами «Горизонту 2020» працювати над закладенням у Програму проектів, що передбачатимуть участь саме цих конкретних країн. Також існує нагальна необхідність виробити механізм, який би дозволив враховувати пріоритетні напрями досліджень наших науковців у пріоритети «Горизонту 2020».

На думку учасників зустрічі, задля виживання і розвитку української науки наші дослідники повинні займатися прикладними розробками,  які би забезпечували нерозривний зв`язок науки з реальним сектором економіки і в подальшому змінювали цілі ринки. Саме в цьому полягає суть інноваційної ідеології Програми «Горизонт 2020».

Інформація, отримана під час дискусії, буде опрацьована для подальших доручень Віце-прем`єр-міністра профільним міністерствам.

За останніми даними, з березня 2015 року – часу приєднання України до програми ЄС «Горизонт 2020» – 429 українських організацій взяли участь у підготовці 715 проектних пропозицій у рамках програми.  Загальна сума, на яку подані заявки для фінансування цих проектних пропозицій від Європейської Комісії, складає 269,24 млн євро. Із них 69 організацій отримали фінансування.

 

версія для друку