українська російська англійська
Меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні має стати символом утвердження української державності та свободи, - Євген Нищук
20.10.2017 | 20:21
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Сьогодні, 20 жовтня, під час прес-конференції в ІА «Укрінформ» Міністр культури України Євген Нищук оголосив старт Міжнародного відкритого архітектурного конкурсу проектів на кращу проектну пропозицію щодо об’єкта “Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності (м. Київ)”, який має увічнити подвиг учасників Революції Гідності та відзначити їх неоціненний внесок у побудові нової України з великим майбутнім.

«Революція Гідності – це не просто окрема історична подія, яка потребує пам’ятного фіксування, це є світоглядне зрушення мислення українського суспільства, ціною великої жертви Героїв, що поклали своє життя за Гідність і Свободу України та змінили хід історії України. Для нас святий обов’язок – згадувати ті події, і скільки б часу не пройшло – вони несуть у собі дуже важливі речі, які не можна дозволити забути прийдешнім поколінням. Тому держава докладає всіх зусиль для того, щоб цей Меморіал став тим сакральним місцем, символом утвердження української державності та свободи», - зазначив Євген Нищук.

За словами Міністра культури, організатором конкурсу визначено  – європейського лідера з організації та проведення міжнародних архітектурних конкурсів компанію [phase 1] (Берлін, Німеччина), з якою була укладена угода за результатами тендерної процедури, а також   сформований та затверджений склад журі, до якого увійшли провідні фахівці, експерти та консультанти громадських об’єднань членів родин загиблих Героїв.

Про концепцію майбутнього Меморіального комплексу розповів генеральний директор державного закладу “Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності”, член Міжнародного журі конкурсу Ігор Пошивайло. Зокрема, він відзначив, що новітній Меморіал і Музей, має стати відправною точкою у свідомості суспільства, який покликаний не лише формувати і утверджувати політику пам’яті, але й   формувати культуру пам’яті.

«Концепція майбутнього Меморіалу передбачає,  принаймні, три великі самодостатні, але органічні і поєднані в одне ціле, зони – це меморіальний простір, музейний та культурно-освітній простір,  громадський простір. У нашому баченні Меморіальний комплекс  якраз і має бути тим багатофункціональним майданчиком, в якому переосмислюється історія, у якому реактивізуються ті ініціативи, які виникли на Майдані, в якому відбувається спільне переосмислення  наших драматичних  сторінок історії. Особливістю створення Меморіального комплексу є критерій «автентичність», він створюється на тому місці, де відбувалися доленосні події», - повідомив Ігор Пошивайло.

Міністр культури Євген Нищук зауважив, що при створенні Меморіалу будуть збережені всі місця, дотичні до історичних подій 2013-2014 років, пам’ятні символи та пам’ятні знаки, які вже стали такими важливими для родин загиблих Героїв.

«Той хрест, який стихійно встановили чотири роки тому, вважається «народним» хрестом, він увібрав у себе той перший біль, ту скорботу і тугу, яка була у народу. Він має також стати частиною комплексу, адже особливість проекту в його автентичності та символічності» - сказав Євген Нищук.

«Для нас створення Музею і Меморіалу дуже важливі, - розповів Володимир Бондарчук, голова ГО “Родина Героїв Небесної Сотні”, син загиблого Героя Небесної Сотні, - адже  Алея Героїв Небесної Сотні, це те місце, де загинули наші рідні, де залишилася частинка їхньої душі. Створення Меморіального комплексу особливо важливе зараз, під час війни з агресором. Ми бачимо, з якою ненавистю ворог ставиться до символів  Революції Гідності,  до вшанування Героїв Небесної Сотні. Це нагадує їм про те, що український народ зробив свій вибір,  про те,  що Україна знаходиться на шляху до Свободи  і Незалежності».

Він також запевнив, що громадські об’єднання докладуть всіх зусиль для того, щоб цей конкурс пройшов на найвищому рівні,  і щоб на Алеї Героїв Небесної Сотні було створено місце, куди приходили б люди обговорювати майбутнє держави та згадати про тих людей,  які відали своє життя  для того, щоб Україна була вільною.

За словами Володимира Гусакова,  президента Національної спілки архітекторів України,   проведення подібного рівня конкурсу надзвичайно відповідальне завдання, яке потребує враховувати містобудівні проблемами центральної частини міста  Києва. Зокрема, складність полягає у тому, що Меморіальний комплекс і територія набувають великої ідеологічної складової, тому потрібно погодити між собою всі аспекти конкурсного проекту. Складна робота чекає і  на журі цього конкурсу, адже потрібно буде відпрацювати критерії оцінки проектів, для цього заплановані колоквіуми та засідання експертних груп. Так, у складі журі є закордонні спеціалісти, які мають великий досвід у проведенні подібних конкурсів.

 «В Україні вперше проводиться подібний за складністю та значенням конкурс. Тому ми вважаємо за потрібне докласти всіх зусиль, щоб в Києві з’явився сучасний Меморіал у пам'ять про людей, які поклали своє життя за Свободу України», - зазначив Володимир Гусаков.

Про архітектурну практику розповіла архітектор Ганна Бондар. Вона зазначила, що надзвичайно важливим є спосіб відбору місця об’єкта – архітектурний конкурс. За її словами, це важливо не лише з точки зору проведення Міжнародного відкритого архітектурного конкурсу проектів на кращу проектну пропозицію щодо об’єкта «Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності» (м. Київ)”, це ще дасть поштовх, який сприятиме розвитку конкурсної практики в Україні, щоб проекти відбиралися за якісними характеристиками, а не за кошторисами.

Ганна Бондар також зауважила, що конкурс має певну спадковість рішень, адже протягом останніх років було багато громадських та міських ініціатив стосовно осмислення і рефлексії збору інформації про події Революції Гідності. Всі матеріали, зібрані за цей період буде покладено в конкурсне завдання. Конкурс спиратиметься на затверджену концепцію розвитку Меморіалу і, відповідно, схвалено організаційним комітетом розвитку конкурсу, адже проект орієнтований на реалізацію.

 

версія для друку