українська російська англійська
Будівництво миру в Україні потребує жіночої участі та впливу, - Іванна Климпуш-Цинцадзе на відкритих дебатах Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека»
27.10.2017 | 19:46
Служба Віце-прем’єр-міністра України

Будівництво миру в Україні потребує жіночої участі та впливу. Про це заявила Віце-прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе під час відкритих дебатів Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека», що проходять 27 жовтня у м. Нью-Йорк (США).

В ході дебатів Віце-прем’єр наголосила, що Україна, незважаючи на складну ситуацію, докладає всіх зусиль для забезпечення рівноправної та всебічної участі жінок у попередженні та вирішенні конфліктів, миротворчих процесів і підтримці миру.  

Вона зазначила, що впродовж двох років  перебування України в статусі непостійного члена Ради Безпеки ООН, впровадження положень Резолюції 1325 «Жінки, мир, безпека» було одним з найголовніших  пріоритетів українського Уряду. Іванна Климпуш-Цинцадзе поділилася з учасниками дебатів значними досягненнями України у просуванні гендерної рівності.

В той же час, вона підкреслила, що доки російська агресія проти України не буде зупинена, для більшості жінок на окупованих територіях «мир» та «безпека» залишатимуться віддаленими, майже недосяжними поняттями. «Жінкам і надалі не вистачатиме захисту, вони житимуть у страху, практично без жодної можливості звернення до суду, залишаючись у скрутному економічному становищі та зазнаючи обмеження прав і свобод», - додала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона звернула увагу учасників дебатів, що утиски та порушення прав людини, скоєні в контексті російської агресії проти України, які не обмежуються лише сексуальним насильством, залишаються безкарними. Причина цього полягає, зокрема, у тому, що частина території України досі залишається під контролем незаконних збройних формувань, які підтримує Російська Федерація.  

Віце-прем’єр відзначила, що незважаючи на складні умови, Україні вдалося досягти значних успіхів у забезпеченні гендерної рівності у миротворчих, безпекових процесах та інституціях. Вона запевнила, що наша держава продовжуватиме роботу над розробкою низки судових та позасудових заходів, інституційною реформою у відповідності до міжнародних стандартів з метою попередження випадків свавілля щодо жінок та забезпечення покарання для тих, хто скоює такі злочини.    

За словами Іванни Климпуш-Цинцадзе, Рада Безпеки ООН має пріоритезувати  два основні принципи порядку денного «Жінок, миру, безпеки», а саме захисту та участі жінок, адже ситуація в Україні, яка потерпає від російської агресії, ще раз підтверджує нагальність вирішення цього питання.

Віце-прем’єр відзначила важливість впровадження всіх ухвалених резолюцій «Жінки, мир, безпека» та привітала створення неформальноі робочоі групи, яка сприяє роботі РБ ООН над цією проблематикою.

Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що правоохоронні органи та миротворчі місії, в повноваження яких входить захист мирних жителів, мають краще визначати та враховувати потреби жінок. Тому наявність старших радників з гендерних питань та захисту жінок є надважливою для досягнення цієї мети.

Довідково

Резолюцією 1325 (2000) Радбезу ООН у 2000 році визнано важливе значення просування гендерної проблематики на всіх етапах мирного процесу, включаючи підтримку миру, миробудівництво  і постконфліктне відновлення. Питанням гендерних аспектів у контексті миру та безпеки в системі ООН займається Департамент операцій з підтримки миру. У низці миротворчих місій ООН працюють радники з гендерних питань.

Концепція діяльності ООН у галузі гендерної проблематики та питань підтримання миру була закладена у низках наступних резолюцій РБ, в яких, зокрема, підкреслено важливість забезпечення рівноправної, всебічної та активної участі жінок у процесах запобігання та врегулювання конфліктів, миробудівництва та підтримання миру; наголошено на важливості подальшого розширення участі жінок у політичних процесах і розроблено показники для оцінки прогресу в реалізації положень резолюції 1325; визнано серйозні наслідки сексуального насильства в умовах конфліктів; доручено миротворчим місіям забезпечувати захист жінок і дітей від сексуального насильства в умовах збройного конфлікту.

На виконання положень резолюції 2242 (п.5а) у 2016 році створена неформальна робоча група РБ ООН з питання «Жінки, мир і безпека». 

Україна надає особливого значення питанню жінок, миру та безпеки, розробляючи одночасно національний план дій щодо реалізації положень резолюції 1325. Делегація України неодноразово брала участь у відповідних відкритих засіданнях РБ ООН на високому рівні. Україна cтала співавтором резолюції 2242.

 

версія для друку