українська російська англійська
Мінкультури висловлює рішучий протест діям окупаційної влади Криму щодо здійснення незаконних робіт на території Бахчисарайського заповідника
05.11.2017 | 10:26
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Міністерство культури України вкрай обурене проведенням масштабних незаконних робіт на пам’ятці національного значення «Ханський палац» (охоронний №  285), який відноситься до Історичного середовища столиці кримських ханів у місті Бахчисарай і внесений до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2013 році.

У повідомленні зазначається, що під час знімання всієї черепиці та старовинних дубових балок з Великої Ханської мечеті (Біюк Хан Джамі) було пошкоджено розписи 18-го століття. Окрім того, на фасаді будівлі пішли тріщини та обвалилася штукатурка через застосування для миття техніки, що використовує для очищення струмінь води під великим тиском. Цією ж технікою користувалися й для миття Фонтану сліз (Олександрівського фонтана) та Катеринівської милі, через що зазначені пам’ятки також були пошкоджені. До того ж всі роботи проводяться робітниками, які не мають досвіду у сфері реставрації.

Окрім того, як вже майже рік тому попереджало Мінкультури, навколо частини Головного корпусу Ханського палацу передбачається зведення металевого навісу з метою проведення робіт щодо перекладання даху в приміщеннях Зали Дивану та Золотого кабінету. Через велику навантаженість  металоконструкції існує загроза руйнування пам’ятки.

Відповідне свідчить про цинічне порушення не лише суверенних прав нашої держави, а й положень таких міжнародних актів як Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14.05.1954 р. та Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини від 16.11.1972 р. Зокрема, статтею 4 Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту зазначається, що держави-сторони зобов’язуються поважати культурні цінності, забороняючи використання цих цінностей, споруд для їх захисту, з метою що може призвести до їх руйнування або пошкодження, а також попереджати будь-які акти вандалізму щодо культурних цінностей.  

Відповідальність за охорону культурної спадщини на тимчасово окупованій території АР Крим покладається на Російську Федерацію як на державу, що здійснює окупацію, відповідно до норм і принципів міжнародного права.

Відповідно до резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року та 71/205 від 19 грудня 2016 року, якими підтверджується суверенітет і територіальна цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів, а також рішення 194-ї, 195-ї, 196-ї, 197-ї, 199-ї та 200-ї, 201-ї та 202-ї сесій Виконавчої Ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)», ухвалених протягом 2014-2017 років, Російська Федерація як держава, що здійснює тимчасову незаконну окупацію українських територій, має забезпечити виконання своїх зобов’язань згідно з міжнародним гуманітарним правом, міжнародними механізмами захисту прав людини, іншими договірно-правовими інструментами, стороною яких вона виступає.

До того ж відповідно до положень Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту держава, що здійснює окупацію, зобов’язана забезпечити належну охорону культурних цінностей та повагу до них.

У зв'язку з цим проведення робіт на пам'ятці національного значення «Ханський палац» є беззаперечним доказом грубого порушення норм міжнародного законодавства Російською Федерацією, що несе пряму загрозу збереженості культурної спадщини України.

З огляду на викладене, Мінкультури звертається до міжнародної Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (UNESCO) та Міжнародного центру вивчення питань збереження та відновлення культурних цінностей (ICCROM)  з проханням вчергове звернутися до Російської Федерації з вимогою про неухильне дотримання норм міжнародного законодавства та утримуватися від протиправних дій, які завдають або можуть завдати шкоди культурній спадщині України на території Автономної Республіки Крим, а також направило лист до Прокуратури Автономної Республіки Крим стосовно вжиття заходів реагування, спрямованих на встановлення винних осіб  та притягнення їх до відповідальності.

Мінкультури вкотре закликає країну - агресора негайно припинити порушення норм міжнародного права та законів України, наголошуючи, що на період незаконної окупації частини суверенної території України саме Російська Федерація як країна-окупант несе повну відповідальність за збереження об’єктів культурної спадщини та культурні цінності на цій території.

 

 

версія для друку