українська російська англійська
Тиск силових структур став проблемою для бізнесу, а урядовий законопроект має її розв'язати, - коментар
08.11.2017 | 17:06
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

 Представлений 8 листопада урядовий проект закону про внесення змін до законодавчих актів України щодо протидії тиску на бізнес з боку правоохоронних та контролюючих органів має розв’язати проблему неправомірного застосування сили проти підприємців, визначену бізнесом однією з найбільших. Про це в коментарі сказала  виконавчий директор Спілки українських підприємців (СУП) Катерина Глазкова.

«Кожного для робота бізнесу може бути зупинена силовиками. А це втрати для компаній. Крім того, дуже важко пояснити іноземному інвестору, чому зупинена робота, і в офісі знаходяться люди з автоматами, - зазначила Катерина Глазкова. – А запропоновані законодавчі зміни є дійсно важливими і будуть сприяти зменшенню тиску правоохоронних органів на підприємців».

Вона звернула увагу, що дуже важливими є тези законопроекту про посилення ролі адвоката, про заборону на вилучення оригіналів документів та серверів, про посилення відповідальності силовиків. Щоправда є юридичні моменти, які потрібно доопрацювати, і бізнес готовий до такої роботи долучитися. Йдеться, приміром, про критерії визначення відповідальності силовиків за неправомірні дії.

«Ми наполягаємо на якнайшвидшому прийнятті законопроекту. Це дозволить бізнесу нормально розвиватися», - зазначила експерт.

Довідково

У вересні поточного року в Києві пройшла велика нарада за участі Президента України, Прем’єр-міністра, народних депутатів та керівництва Генеральної прокуратури.  Однією з ініціатив, проголошених під час зустрічі, стала ініціатива «Маскі-шоу-стоп»,  покликана покласти край будь-яким проявам тиску силових органів на підприємців. Як підкреслював Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, тиск на чесний бізнес, який працює відповідно до законодавства, сплачує податки, створює продукт і забезпечує робочі місця – неприпустимий.

Продовженням цього діалогу став законопроект про протидію тиску на бізнес, розроблений спільно Міністерством юстиції, Міністерством внутрішніх справ, Секретаріатом Кабінету Міністрів, Офісом бізнес-омбудсмена та іншими відомствами. Ключові новації документу - неприпустимість та недійсність доказів, отриманих під час виконання ухвали про обшук, винесеної без технічної фіксації. Так само недопустимими будуть докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника. Окрім того, документ запроваджує обов’язкову звуко- і відеофіксацію проведення обшуку. А докази, отримані в ході обшуку та не зафіксовані технічними засобами, визнаються недопустимими. Забороняється вилучення оригіналів фінансово-господарської документації, комп’ютерної техніки, серверів та мобільних телефонів суб’єктів підприємницької діяльності. Так само забороняється повторне порушення закритих кримінальних  проваджень. Водночас законопроект забезпечує розумні строки провадження кримінальної справи. Зокрема, особи, права яких обмежуються, отримують право оскаржувати бездіяльність слідчого та вносити клопотання про застосування розумних строків провадження. Разом з тим представники бізнесу отримують право на підтвердження реєстрації кримінальної справи. Важливим вважається запровадження механізму аудиту діяльності правоохоронних органів у напрямку розслідування економічних злочинів, а також підвищення відповідальності правоохоронців за неправомірні дії.

Коментуючи ухвалення проекту закону, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман підкреслював, що пріоритет роботи Уряду  – створення та розвиток підприємництва, а відтак – економіки України. Саме тому, Уряд стоїть на позиціях захисту чесних підприємців. «Маю надію, що спільно з Президентом та Парламентом ми зможемо вже до кінця року ухвалити запропоновані зміни», - зазначав Глава Уряду.  

 

версія для друку