українська російська англійська
Представники ЄС та Уряду України виділили євроінтеграційні пріоритети на 2018 рік у сфері енергетики
06.02.2018 | 17:06
Служба Віце-прем'єр-міністра України

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, Посол ЄС Хюґ Мінгареллі, представники Уряду та Парламенту України виділили підсектори, які наразі є пріоритетними для повного переходу до ринкових відносин в енергетиці та для об’єднання українського енергоринку з європейськими в майбутньому. Цій темі була присвячена перша нарада високого рівня у рамках започаткованого за ініціативи Віце-прем'єра та Посла ЄС секторального діалогу з питань європейської інтеграції.

Одне з критично важливих для України питань – це забезпечення прозорого конкурсу на зайняття посад членів НКРЕКП. Учасники наголосили на важливості розблокування процесу добору кандидатів.

Підсектором енергетики, що наразі потребує особливої уваги, є газотранспортний. Через низку факторів існує необхідність якомога швидше завершити анбандлінг Нафтогазу та розробити умови конкурсу на визначення міжнародних партнерів ГТС, з якими Україна могла б ефективно співпрацювати, і що допомогло б зберегти важливу роль країни-транзитера. У цьому контексті Віце-прем’єр-міністр, зокрема, згадала позитивний досвід співпраці у пропонуванні кандидатів до наглядової ради ПАТ «Магістральні газопроводи України» і підтвердила, що Україна зацікавлена в допомозі міжнародних партнерів у пошуку кандидатів на відкриті позиції в наглядовій раді Укренерго, так само, як і в пошуку західних компаній-партнерів для співробітництва в оптимізації управління ГТС України.

Посол ЄС наголосив, що оптові та роздрібні ціни на газ в Україні мають базуватися на конкурентних засадах, важливо орієнтуватися на реальні операційні витрати виробників енергії.

Щодо пріоритетних законів у нафтогазовій галузі, то тут найшвидшого ухвалення вимагають проекти законів 3096-д («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі»), 4868 («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо їх приведення у відповідність із Законом України «Про ринок природного газу»)) та 5289 («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо їх приведення у відповідність із Законом України «Про ринок природного газу»).

Учасники оцінили значний прогрес у виконанні Угоди про асоціацію у сфері електроенергетики, зокрема, ухвалення Закону України «Про ринок електроенергії», яким закріплено принципово нову модель функціонування ринку. Хюґ Мінгареллі закликав українську владу оперативно ухвалити необхідні підзаконні нормативні акти, необхідні для належної імплементації цього закону. Україна має ухвалити близько 200 підзаконних технічних регуляторних актів, здійснюючи процес розробки відповідних актів за експертної підтримки європейських колег.

Також Посол Європейського Союзу в Україні підкреслив прогрес України в розвитку відновлюваних джерел енергії та привітав ініціативи Уряду з підвищення частки «зелених» видів енергії. ЄС готовий допомагати Україні в питаннях розробки стратегії, що допомогла б ефективно розвивати цю сферу.

У той же час є необхідність забезпечення прозорості у видобувній галузі. Усі учасники підкреслили пріоритетність якомога швидшого ухвалення відповідного законопроекту №6229.

Також Посол ЄС наголосив, що положення нинішнього Кодексу України «Про надра» є перешкодою для участі інвесторів, які потребують прозорого та недискримінаційного режиму ліцензування. Для експертної допомоги в цьому питанні ЄС попередньо виділив 1,5 мільйона євро.

Говорячи про ядерну енергетику, Хюґ Мінгареллі наголосив, що регулятор в цій сфері має відновити свою незалежність та компетенції, обмежені в 2014 році. Також він підкреслив важливість ухвалення проекту Закону України №5550 «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії», який імплементує Директиву №2013/59/Євратом у частині питань регулювання діяльності з видобування і переробки уранових руд та запровадження ліцензування переробки уранових руд, радіаційного захисту, зменшення ризиків опромінення.

Голова представництва ЄС в Україні наголосив на готовності Європейського Союзу надавати експертну та дорадчу допомогу за всіма зазначеними питаннями.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський зазначив, що 2017 рік був досить продуктивним щодо ухвалення законодавства у сфері енергетики, зокрема, у рамках виконання міжнародних зобов'язань України та підтвердив готовність очолюваного ним Комітету співпрацювати з усіма сторонами задля якнайшвидшої підготовки та ухвалення необхідного законодавства.

Наприкінці зустрічі сторони домовилися продовжувати тісний діалог і співпрацю в сфері енергетики.

У першій нараді високого рівня також взяли участь Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик, заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості України з питань європейської інтеграції Наталя Бойко, заступник Міністра екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Микола Кузьо, керівники ЦОВВ та держкомпаній.

 

версія для друку