українська російська англійська
Першу успішну закупівлю з використанням формульного ціноутворення провела Укрзалізниця
12.02.2018 | 20:00
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

У січні 2018 року ПАТ «Укрзалізниця» провела три успішні тендери на закупівлю пального, які передбачають використання формульного ціноутворення. Це перші успішні закупівлі, у яких ціна на товар може змінюватися після проведення аукціону відповідно до встановленої формули.

Таким чином, формульне ціноутворення дозволяє закуповувати дизельне паливо за конкурентною ціною, змінювати яку буде можливо з урахуванням об’єктивних показників - світових котирувань на нафтопродукти.

Умови тендерної документації визначають, що ціна дизельного палива та сума договору про закупівлю переглядається у випадку зміни показників Platts. Показники Platts містять світові цінові котирування на нафту, нафтопродукти, природний газ, продукти нафтохімії і промислові метали, що торгуються в різних регіонах світу. Законом України “Про публічні закупівлі” передбачена можливість зміни істотних умов договору про закупівлю у тому числі у разі зміни показників Platts. Під час перерахунку застосовується базис Platts відповідно до розрахунків, наданих постачальником у тендерній пропозиції з урахуванням офіційного курсу української гривні.

“Ціна на специфічні продукти, як наприклад пальне, змінюється залежно від світової кон'юнктури. Іноді це може призводити до критичних ситуацій, коли держава не може закупити необхідні товари. Коли є можливість скоригувати ціну відповідно до коливань на ринку, це суттєво знижує ризик невиконання договору.  Використання ж формули робить механізм такого коригування прозорим. Раніше ціну після аукціону можна було змінити через укладання додаткових угод, однак це часто породжувало корупційні ризики, особливо коли діло доходило до підтвердження зміни світових цін. Тепер механізм єдиний - порахували за формулою і ніяких тобі подвійних трактувань”, - зазначив перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

За результатами проведених тендерів (UA-2017-11-23-000091-c, UA-2017-11-23-000099-c, UA-2017-11-23-000108-c) ТОВ “АНВІТРЕЙД” має поставити “Укрзалізниці” 60 тис. тонн дизельного палива на суму понад 1,7 млрд гривень при умові, що ціна на пальне може змінитися відповідно до встановленої формули.

Окрім того, формула, що застосовується Укрзалізницею, враховує розмір акцизного збору (139,5 євро за 1000 літрів) з урахуванням офіційного курсу української гривні, середнє значення густини (г/м3) дизельного палива (0,8325), а також маржу учасника. При цьому маржа є незмінною величиною після проведення аукціону, та визначена у тендерній пропозиції постачальника.

 

версія для друку