українська російська англійська
Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року
21.02.2018 | 18:52
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги!

Порядок денний у нас насичений важливими питаннями. Є ряд питань, які можливо виокремити сьогодні, зокрема є питання освіти, соціальної справедливості, які сформовані за порядком денним, але хочу підкреслити, що для нас дуже важливо, щоб Україна стала успішною.

І найголовніше, що нам потрібно зробити в країні – це повернути реальну справедливість по відношенню до українських громадян і відчуття успішного майбутнього. Це дві ключові речі, які впливають і на якість життя, і на очікування. Я постійно думаю про те, які кроки ми маємо робити для того, щоб повернути людям відчуття справедливості і відповідним чином створити такі умови, щоб кожен своє майбутнє пов'язував саме з Україною.

Сьогодні багато говорять про те, що люди виїжджають за кордон, шукаючи іншої долі, роботу. І нещодавно я ознайомився з одним матеріалом в засобах масової інформації, де написано, що 45% громадян України виїжджають за кордон з метою пошуку більш високооплачуваної роботи. Наступні 32% – це люди виїжджають, які шукають іншої якості життя. Потім 13% – це заради своїх дітей. Тобто фактично весь комплекс причин так чи інакше пов'язаний з майбутнім і відчуттям справедливості як наслідок якості життя.

Що таке "справедливість"? Справедлива судова система, відсутність епідемії корупції в країні, нормальна робота, нормальна зарплата, нормальна пенсія, високий рівень безпеки. Це все те, що сьогодні говорить і про справедливість, і про відчуття майбутнього.

Але ми точно знаємо, що сьогодні, за 26 років нашої незалежності, мало хто приділяв увагу створенню того майбутнього, того відчуття великої України. Візьмемо 2004-2005 роки і по сьогодні, до 2014 року, до Революції Гідності. Якби уряди в ті часи, за 10 років, спромоглись реформувати якісно країну, повернути відчуття справедливості, створити реальні умови для розвитку економіки, невже б сьогодні люди виїжджали?

Сьогодні ми торкнемося, в тому числі, і питання освіти. Я глибоко переконаний, що сьогодні освіта в Україні має бути конкурентна. Згадайте провал 90-х, коли говорили про те, що всі забули про навчання і почали займатися підприємництвом, а вчитель в Україні був, я вважаю, абсолютно пригнічений державою, навіть, можливо, принижений. І сьогодні ми маємо відновлювати повагу до вчителя, запроваджувати в системі освіти абсолютно нові стандарти.

Неможливо побудувати якісне майбутнє, відчуття правильного розвитку країни без якісної конкурентної освіти. Сьогодні виходить вже на перші ролі покоління тих, хто, можливо, народився в Радянському союзі, але доросле життя вже формував в незалежній Україні. А покоління, яке приходить нам на зміну, це абсолютно нові люди – люди, які не пам`ятають того старого часу, які живуть в абсолютно іншому світі, з іншими можливостями, в тому числі з іншими конкурентними проблемами.

Тому наші українські діти мають отримати можливість бути успішними. Тому питання освіти має ключове значення. Не даремно ми буквально з першого дня нашої роботи почали підвищувати заробітні плати вчителям. У минулому році на 50%, в цьому на 25%. Ми вперше будемо інвестувати в цьому році 1 млрд грн на розвиток початкової школи. Ми взяли для себе чітке завдання, щоб кожна українська дитинка мала можливість прийти до дитячого садочку і там отримувати базові навички і знання.

Ми повертаємо те, що потрібно було зробити десятиріччя тому. Нам непросто, нам складно, не все залежить сьогодні від Уряду або Прем’єр-міністра. Але я розумію, наскільки складно сьогодні людям. Врешті ми маємо побудувати таку якість, яка буде задовольняти всіх, і люди почнуть повертатися додому. Немає кращої країни в світі, ніж Україна!

Ми почали відновлювати і збільшувати фінансування освіти. Я знаю про те, що сьогодні хтось бавиться заробітними платами вчителів по регіонах. Я сам народився у вчительській родині. Моя мати була вчителькою, і дід. Я знаю, що це таке. І майже половина моєї родини, всі були пов'язані так чи інакше з освітою. Я знаю, що таке вчительська праця. Я бачив це на власні очі. Не психологічно, фізично – абсолютно нелегко. І якимось чином гратися у зменшення зарплат на місцях є абсолютно неприпустимо.

Тому я просив би сьогодні всіх – голів адміністрацій, міських голів: платіть вчителям сповна. Все те, що було потрібно зробити від центрального Уряду, ми зробили. І в більшості територій України все абсолютно нормально. Але є ті, хто не розуміє потреб самої освіти, хто не розуміє, що українського вчителя треба поважати. Але ми будемо повертати цю повагу в кожному куточку України.

Тому я б просив Міністерство освіти і науки моніторити ситуацію в країні і говорити публічно, де і який голова міста, району, області не розуміє проблем освіти. Не розуміє проблем освіти – він не розуміє взагалі тоді свого призначення на тій чи іншій посаді.

Якщо ми говоримо про справедливість, я хотів би торкнутися ще однієї теми. До речі, сьогодні Лілія Михайлівна Гриневич презентує нові стандарти нової початкової української школи. Це дуже важливе питання. Це нові стандарти освіти, нові можливості для українських дітей. Тобто ми повернемо і справедливість, і відчуття майбутнього. Так, нам потрібен  час. Але ми це зробимо.

І все те, що стосується справедливості. Я говорив, що важливі зарплати, пенсії, стипендії. Ми працюємо в максимально можливих умовах для того, щоб, з одного боку, підтримувати макроекономічну стабільність, з іншого боку, давати відповідь на можливі підвищення соціальних стандартів, і ми це робимо з першого дня. Я теж хотів би робити набагато більше, ніж ми робимо сьогодні, але для цього нам потрібно, щоб запрацювала економіка.

Хотів би торкнутися ще однієї теми – теми пенсій військовослужбовців. Ми розпочали в минулому році після проведення загальної пенсійної реформи дискусію ще в листопаді щодо нового закону про пенсії військовослужбовцям. Надзвичайно важливий закон, який відновить один раз і на багато років, десятиріч справедливість по відношенню до українських військових. Особливо хотілося б відзначити тих, хто дійсно захищає сьогодні нашу країну. І це можливо зробити тільки тоді, коли буде абсолютно новий закон.

Але я також пам'ятаю і те, що я обіцяв військовослужбовцям, що ми з 1 січня піднімемо пенсії військовослужбовцям. Повірте мені, що з 1 січня я кожного дня пам’ятаю про те, що я маю це зробити спільно з моїми колегами в Уряді.

Але, на превеликий жаль, дискусії щодо узгодженого проекту закону ще тривають. Листопад, грудень, січень, вже завершується лютий, а ми поки що не можемо знайти того компромісного варіанту, який може бути прийнятним для того, щоб розглянути його в Парламенті без впливу будь-якого популізму, те, що дасть повернення відчуття справедливості. І ці дискусії ще можуть тривати місяць, два, але я водночас пам’ятаю те, що я пообіцяв, і немає нічого, що я би пообіцяв і не зробив. Повірте, ми довго працювали над тим, щоб знайти варіанти рішення, хоча б тимчасового, для того щоб і підвищити пенсії військовослужбовцям, і зробити це без змін до законодавства.

Ми зробили це і сьогодні приймемо рішення про підвищення пенсій для військовослужбовців. У середньому це підвищення, як я й обіцяв кілька місяців тому, дорівнюватиме 1,5 тис. грн.

Також я обіцяв, що цю пенсію буде піднято з 1 січня 2018 року. Я виконую чергову обіцянку: весь перерахунок у цих параметрах буде здійснений з 1 січня 2018 року. З сьогоднішнього дня розпочнеться робота нарахувань нових пенсій військовослужбовцям з 1 січня.

Хочу подякувати Першому віце-прем’єр-міністру С.Кубіву, Міністру фінансів О.Данилюку, Міністру внутрішніх справ А.Авакову, Міністру оборони С.Полтораку і Міністру соціальної політики А.Реві за серйозну командну роботу, яка дала можливість нам знайти правильне рішення для того, щоб я виконав обіцянку, яку дав військовослужбовцям.

І хочу сказати всім українським громадянам: коли я даю обіцянки, я з того ж моменту починаю працювати над тим, щоб їх виконати, і завжди дуже відповідально ставлюся до ваших потреб.

Тому відсьогодні це рішення буде ухвалено, підписано мною як Прем’єр-міністром і процес підвищення пенсій військовослужбовцям розпочнеться.

Тим часом, поки буде працювати це рішення, я закликаю всі сторони працювати над тим, щоб знайти новий закон, який відновить на десятиріччя вперед соціальну справедливість по відношенню до наших військовослужбовців.

Шановні колеги, ми розпочинаємо зараз засідання Уряду з ряду питань: перше питання – про Державний стандарт початкової освіти; далі ми маємо ухвалити рішення щодо підвищення пенсій військовослужбовцям; далі – про засади стратегічного реформування державного банківського сектору.

Якщо немає заперечень я пропоную такий порядок розгляду затвердити і розпочати розгляд цих питань. По першому питанню – Лілія Михайлівна Гриневич, по другому питанню – Андрій Олексійович Рева, по третьому – Олександр Олександрович Данилюк.

Приймається? Дуже дякую. Розпочинаємо нашу роботу.

 

версія для друку