українська російська англійська
Міністр культури Євген Нищук провів всеукраїнську нараду з регіональними керівниками сфери культури з питань впровадження реформи децентралізації
23.02.2018 | 15:44
Міністерство культури України

Сьогодні, 23 лютого, під головуванням Міністра культури України Євгена Нищука відбулася нарада з керівниками структурних підрозділів у сфері культури місцевих держадміністрацій з питання ефективного впровадження реформи децентралізації.

Під час свого виступу Євген Нищук детально зупинитися на актуальних питаннях реалізації культурної політики на регіональному рівні в умовах впровадження реформи децентралізації. Основними питаннями, які на його думку потребують спільного обговорення та вирішення, є належне забезпечення людськими та фінансовими ресурсами обласних та місцевих департаментів, управлінь культури.

«Сьогодні ми маємо негативну тенденцію об’єднання управлінь культури в гуманітарні управління, які включають, в різних областях, різні компоненти: туризм, освіту, охорону культурної спадщини, питання національностей та релігій тощо. Це призводить до того, що питання культури відходять на другий план», - відзначив Євген Нищук.

«Впродовж минулого року ми неодноразово звертали увагу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства на відповідну проблему та акцентували увагу на необхідності внесення відповідних змін до рекомендаційного переліку структурних підрозділів обласних державних адміністрацій, врахувати позицію Мінкультури щодо створення окремих структурних підрозділів, а саме: у сфері культури і мистецтв, у сфері свободи совісті та міжнаціональних відносин та у сфері охорони культурної спадщини. Їх наявність, з урахуванням специфіки регіону, є безальтернативною для здійснення подальшого ефективного суспільного розвитку нашої держави. Маємо надію, що цього року ми вирішимо це питання, і відповідні зміни будуть схвалені Урядом».

Наступним питанням, яке на думку Міністра культури потребує нагального розгляду,  це питання фінансування галузі. До відомства надходять численні звернення представників місцевого самоврядування з різних регіонів надати допомогу у вирішенні низки фінансових проблем, пов’язаних із утриманням та розвитком закладів культури. Наразі фінансування реставраційних  та ремонтних робіт закладів культури знаходяться в сфері управління відповідних органів місцевого самоврядування. І тут виникає питання пріоритетності розподілу коштів на місцевому рівні, де культурі не завжди приділяється значна увага. Частково це питання можливо вирішити за рахунок подачі відповідних проектів на фінансування до Фонду регіонального розвитку при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Євген Нищук звернув увагу присутніх, що основне завдання Мінкультури – це формування та реалізація державної політики в галузі культури, для підтримки ж регіональних ініціатив існує два нових інструменти – Український культурний фонд та Український інститут книги і закликав присутніх  долучатись до активної роботи з ними.

Як повідомив Міністр культури, з метою вдосконалення кваліфікації місцевих керівників галузі культури та молоді, що прагне працювати у цій сфері, нині використовуються сучасні механізми та досвід кращих практик країн ЄС. Так, Міністерство культури ініціювало та провело низку таких заходів – Всеукраїнський практичний Форум «Культурні та креативні індустрії – як основа розумної стратегії розвитку малої території», проект «Пілотні культурні ініціативи для локальних змін», навчальні тренінги з підвищення інституційної спроможності закладів культури, розпочато діяльність «Академії культурного лідера» тощо.

«Що стосується академічної підготовки кадрів для закладів культури, то ми готові розглянути ваші пропозиції і забезпечити навчання таких кадрів на базі навчальних закладів, які знаходяться в сфері управління Мінкультури», - додав він.

Окремо Євген Нищук зупинився на питані охорони культурної спадщини в умовах децентралізації та ініціативах Міністерства культури в цьому напрямку. У  2018 році Україна приєдналася до європейської ініціативи - проведення Року культурної спадщини, зокрема,  відомством  вже реалізується проект «Малі міста – великі враження». На сьогодні, шляхом проведення відкритого конкурсу, відібрано вісім проектів для впровадження пілотних культурних стартапів, які пов’язані із культурною спадщиною та реалізація яких сприятиме подальшому культурно-економічному розвитку регіонів.

«Більшість малих міст України  -  це справді унікальні осередки  культури та історії нашої країни. У світі ми знаємо багато вдалих прикладів, коли саме завдяки розвитку культури, ці міста ставали відомими на увесь світ. Оголосивши цей перший конкурс, ми були приємно вражені, що отримали аж 158 заявок до експертної ради, це ще раз підкреслює, що Україна готова змінюватись, і українці усвідомлюють, що саме культура є фундаментом перетворень у державі», - говорить Міністр культури.

Також за ініціативи Міністерства культури Українаприєдналася до програми Ради Європи «Культурні маршрути», мета якої – навчати жителів Європи культурній самосвідомості, збереженню і захисту спадщини як джерела соціального, економічного та культурного розвитку навколишнього середовища, в якому вони живуть.

За переконанням Міністра культури, завдяки «Культурним маршрутам» Україна зможе популяризувати об'єкти культурної спадщини, залучати туристів, сприятиме проведенню фестивалів та зростанню відвідуваності українських закладів культури.

«Ця програма є конкретним  прикладом спроможності всесвітньої культурної спадщини діяти як джерело стійкого економічного розвитку громад та регіонів. Але ефективне впровадження Програми в Україні можливе лише завдяки узгодженості та тісній співпраці на національному та регіональному рівнях. Тому запрошую вас до ознайомлення з програмою та регіональних ініціатив до Мінкультури», - наголосив Євген Нищук.

 

версія для друку