В Україні розпочався Європейський тиждень імунопрофілактики
22.04.2013 | 18:21
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я
 

22 квітня в Україні розпочався щорічний Європейський тиждень імунопрофілактики, основною метою якого є підвищення рівня обізнаності населення та медичних працівників у питаннях імунопрофілактики в Європейському регіоні.

Протягом тижня заплановано провести низку заходів, спрямованих на роз'яснення необхідності та доцільності вакцинації населення з метою запобігання смертельно небезпечним хворобам. Про це під час прес-конференції з нагоди відкриття Європейського тижня імунопрофілактики розповів Олександр Толстанов - заступник Міністра охорони здоров'я.

У заході також взяли участь Доріт Ніцан Калускі - Глава Бюро ВООЗ в Україні, Юкіе Мокуо - Глава Представництва дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Ніязі Чакмак - технічний спеціаліст відділу інфекційних хвороб Європейського Регіонального Бюро ВООЗ.

Під час прес-конференції учасники розповіли про ключові аспекти вакцинації, адже такі фактори, як покращення соціально-побутових умов, доступність медичної допомоги, розвиток терапії є важливими, але не вирішальними у контролі поширення інфекційних захворювань.

За словами Олександра Толстанова, упродовж Європейського тижня імунізації в усіх регіонах нашої країни відбуватимуться різноманітні публічні заходи: круглі столи, прес-конференції, акції тощо. "Заходи в рамках тижня покликані донести до кожного, що вакцинування має життєво важливе значення для профілактики захворювань і захисту життя. Одним з найпотужніших інструментів у світі для збереження здоров'я є використання вакцин з метою убезпечення людей різного віку від хвороб. Цього року тиждень імунопрофілактики проходитиме під гаслом "Захистіть свій світ - вакцинуйтеся!", - зазначив заступник Міністра.

Нагадаємо, Україна четвертий рік поспіль бере участь в Європейському тижні імунізації разом із 180-а країнами світу та 53-ма державами-членами Європейського регіону ВООЗ.

Основним завданням імунопрофілактики є створення популяційного імунітету населення держави на рівні 95%. Високий рівень охоплення щепленнями можна забезпечити, з одного боку - при достатньому рівні забезпечення імунобіологічними препаратами та відповідального ставлення населення до свого здоров'я, з іншого - завдяки широкій інформаційно-просвітницькій кампанії, зауважив у своєму виступі Олександр Толстанов.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі: 24,7% усіх смертей у світі обумовлено інфекційною патологією; 63% від загальної кількості дитячих смертельних випадків пов'язано з інфекційною патологією. Так, щороку у світі 2 млн. дітей помирають від пневмонії; до 200 тис. дітей помирають внаслідок ускладнень кору; до 1 млн. дітей занедужують на кашлюк, з них 350 тис. помирають; 500 тис. дітей помирає від інфекції, викликаною гемофільною паличкою типу b; 500 тис. народжуються з симптомами вродженої краснухи; майже 30 тис. дітей помирають від менінгококової інфекції.

За словами Олександра Толстанова, щороку в усьому світі з метою профілактики вакцинокерованих інфекцій використовується 550 млн. доз вакцин. "Для нашої держави питання імунопрофілактики на сьогодні залишається одним із найважливіших та пріоритетних. Для успішної боротьби із інфекційними недугами в Україні запроваджена та діє Загальнодержавна програми з імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2007-2015 роки", - додав заступник Міністра.

За словами Глави Бюро ВООЗ в Україні Доріт Ніцан Калускі, щороку вакцинація рятує життя 3 млн. дітей у світі. При використанні нових вакцин, які планується впровадити в найближчі 5-15 років, буде можливо запобігти загибелі 8 млн. дітей щороку.

"Завдяки державній політиці в сфері імунопрофілактики та за сприяння міжнародних організацій вдалося різко знизити поширеність окремих інфекцій, зокрема, кору, дифтерії, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу серед немовлят. Таким чином, ми можемо зробити висновок, що сьогодні відбувається зниження захворюваності на вакцинокеровані інфекції, і у населення виникає питання про доцільність імунізації взагалі", - зауважив Олександр Толстанов.

Цей факт, на його думку, є доволі небезпечним, адже іноді використовується для формування недовіри до вакцинації, в результаті чого зменшується впевненість батьків у необхідності імунізації. А це, у свою чергу, ставить під загрозу життя і здоров'я майбутніх поколінь, адже зниження рівня охоплення населення профілактичними щепленнями може спричинити згодом епідемічні спалахи небезпечних інфекцій.

"Економічний ефект вакцинопрофілактики очевидний та беззаперечний. Вона призводить до зниження кількості госпіталізацій, зменшення витрат на лікування, а також сприяє запобіганню епідеміям. Витрати на вакцинацію приблизно в 10 разів менші за витрати на лікування від інфекційних хвороб", - підкреслив Олександр Толстанов.

Заступник Міністра охорони здоров'я нагадав, що кожного року державою вживаються заходи для забезпечення ефективної імунопрофілактики. У 2012 році МОЗ України забезпечив потребу в окремих вакцинах на 100% (вакцини для профілактики поліомієліту, туберкульозу, кашлюку, дифтерії та правця). У попередні роки забезпеченість цими вакцинами не перевищувала 70-80%.

На сьогодні в Україні рутинна вакцинація проводиться проти 10 інфекційних захворювань. Спільними інфекційними хворобами, для профілактики яких проводиться імунопрофілактика як в країнах ЄС, так і в Україні, є кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, Hib-інфекція, кір, краснуха, епідемічний паротит. Усі вакцини, які закуповує Міністерство та які використовуються для вакцинації, зареєстровані в Україні та перед централізованим постачанням до регіонів проходять контроль якості у національній лабораторії, що сертифікована ВООЗ. Крім того, переважна більшість вакцин, які закуповує МОЗ, використовується не лише в Україні, а й у багатьох провідних країнах світу.

Відповідаючи на запитання журналістів, Олександр Толстанов підкреслив, що всі інциденти, про які йшлося у засобах масової інформації і які начебто були пов'язані із вакцинацією, були ретельно розслідувані спеціальними комісіями. Було зроблено всі відповідні аналізи, гістологічні дослідження тощо, за результатами яких не виявлено ніякого причинно-наслідкового зв'язку із вакцинацією. Міжнародні експерти підтвердили відсутність на території України випадків смерті дітей, спричинених введенням вакцини.

Варто зазначити, що Міністерство охорони здоров'я активно співпрацює з міжнародними організаціями - ВООЗ та ЮНІСЕФ. Всесвітня організація охорони здоров'я об'єднує експертів з усього світу для формування глобальної політики з імунізації на основі сучасних наукових даних. ВООЗ надає підтримку країнам у створенні й зміцненні національних технічних консультативних органів, які реалізують національну політику з імунопрофілактики, сертифікує національні лабораторії, що дають висновки щодо безпеки та якості вакцин тощо.

Зі свого боку голова Представництва дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Юкіе Мокуо зазначила, що протягом останніх п'яти років ЮНІСЕФ разом із партнерами активно працює над відновленням довіри до вакцинації в Україні та поліпшенням доступу до якісної інформації, що ґрунтується на доказовій медицині.

"Завдяки спільним зусиллям вдалося встановити позитивний тренд ставлення до вакцинації в Україні. За даними досліджень, що проводились за підтримки ЮНІСЕФ, останніми роками зросла частка тих, хто підтримує вакцинацію із 28% у 2008 році до 46% у 2012. Водночас, частка тих, хто абсолютно проти вакцинації знизилась із 32% у 2008 році до 20% у 2012. Я хочу, аби українці пам'ятали: вакцинація - безпечна, вакцинація - захищає", - зазначила Юкіе Мокуо.

У підсумку міжнародні експерти запевнили, що ВООЗ та ЮНІСЕФ продовжують підтримувати Міністерство охорони здоров'я в напрямку вдосконалення національної програми імунізації та забезпечення захисту українських дітей від інфекційних захворювань.

 

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://old.kmu.gov.ua/kmu/control/publish/article?art_id=246285297