У Брюсселі відбулась 36-та Консультативна Нарада з Договору про Антарктику
17.06.2013 | 18:03
Прес-служба Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації
 

У м. Брюссель (Бельгія) відбулася чергова 36-та Консультативна Нарада з Договору про Антарктику (далі – Нарада) та XVI засідання Комітету з питань охорони навколишнього середовища. Захід було організовано Федеральною держслужбою закордонних справ і Федеральнім офісом з наукової політики Бельгії.

У Нараді взяли участь понад 450 делегатів з 50 країн, включаючи офіційних осіб, відомих вчених, визнаних експертів і спостерігачів від міжнародних організацій. На Нараді делегати привітали Чеську Республіку, яка стала 29-ю Консультативною Стороною Договору про Антарктику. Попередньою країною, яка отримала цей високий статус, була Україна (2004 р.). Як відомо, з 1959 року Договір про Антарктику є основоположним документом, який визначає сучасний міжнародно-правовий режим Антарктики, покликаний забезпечити мирне використання регіону, наукове співробітництво та збереження Південної полярної області як планетарного природного заповідника.

Ключовою темою цьогорічної Наради, відображеною в офіційних заявах та обговореннях делегатів, стало наукове співробітництво. Сторони підкреслили стратегічну роль наукових досліджень у реагуванні на сучасні виклики, пов’язані зі змінами у навколишньому середовищі Антарктики.

Один із основних результатів Наради - ухвалення стратегічного плану роботи, у якому визначено пріоритети у трьох ключових сферах – посилення співробітництва для забезпечення надійної та ефективної роботи системи Договору про Антарктику (в першу чергу, функціонування електронної системи обміну інформацією між Сторонами); посилення охорони навколишнього природного середовища, а також ефективне управління людською діяльністю в Антарктиці (зокрема, питання регулювання об’єктів наземної інфраструктури, пов’язаної з проведенням пригодницького туризму в Антарктиці).

З метою мінімізації потенційного негативного впливу на навколишнє середовище Сторони ухвалили Настанову, якою слід керуватись  у випадку  ліквідації наземних звалищ відходів, покинутих об’єктів інфраструктури та очищення ділянок, забруднених у результаті витоку палива та інших небезпечних речовин.

В рамках роботи Комітету з охорони навколишнього середовища було переглянуто 17 планів управління наземними районами Антарктики з особливим статусом охорони та управління. Також  затверджено два нових та переглянуто 14 вже існуючих правил поведінки для відвідувачів найбільш популярних прибережних ділянок, у тому числі для островів Плено та Петерманн, які знаходяться у безпосередній близькості від станції “Академік Вернадський”.  На цих островах українськими вченими вже закладено наукові полігони і здійснюється відбір зразків та моніторинг параметрів навколишнього середовища. Тому при перегляді правил поведінки стосовно вказаних островів українська делегація надала уточнені дані, зібрані членами 16-ї та 17-ї Українських антарктичних експедицій, щодо рекомендованих місць висадок на берег і шляхів пересування в межах островів з урахуванням поширення колоній диких тварин.

Сторони підкреслили необхідність подальшого міжнародного співробітництва у сфері матеріально-технічного забезпечення наукових експедицій в Антарктиці. Окремий день засідань Наради був відведений для обговорення питань проведення пошуково-рятувальних заходів в Антарктиці. Сторони домовились здійснювати обмін передовим досвідом, продовжувати співробітництво з Міжнародною морською організацією та Міжнародною організацією цивільної авіації, а також надавати підтримку Центрам координації пошуково-рятувальних робіт в антарктичному регіоні з метою посилення безпеки повітряних та морських операцій в Антарктиці.

79_1

Засідання 36-ї Консультативної Наради з Договору про Антарктику

 

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://old.kmu.gov.ua/kmu/control/publish/article?art_id=246443839