Дніпропетровщина запрошує на наймасштабнішу в історії України реконструкцію форсування Дніпра
28.10.2013 | 15:29
Прес-служба Віце-прем'єр-міністра
 

29 жовтня о 12:00 у Дніпропетровську на вул. Набережна Заводська біля пам’ятника Воїнам 152-ї стрілецької девізії відбудеться наймасштабніша в історії України реконструкція історичних подій форсування Дніпра, а також військовий парад. Реконструкція проводиться з нагоди 70-річчя визволення Дніпропетровська від фашистських загарбників. Загалом у проведенні реконструкції форсування річки Дніпро та військовому параді будуть задіяні більше 1,7 тис людей, 26 клубів реконструкторів із України, Росії та Білорусії, до участі у реконструкції буде залучено понад 170 одиниць техніки сучасної та часів Великої Вітчизняної війни. Переглянути реконструкцію історичних подій форсування Дніпра запрошуються всі бажаючі.

«Тут, на цих берегах Дніпра, 70 років тому проходила одна з найкровопролитніших битв Великої Вітчизняної війни - битва за Дніпро. Втрати лише з радянської сторони склали понад мільйон людей убитими і пораненими. Ми відновили частину битви за звільнення Дніпропетровська. У реконструкції візьмуть участь понад півтори тисячі військових і реконструкторів з України, Росії та інших держав. Буде задіяна справжня бойова техніка того часу - відновлені літаки, танки Т-34, німецька «Пантера», артилерія та вогнепальна зброя. Завдяки цьому ми зможемо відчути дух того часу, наповнений великим подвигом наших солдатів. Для мене, як і для вас, бути патріотом, - це не тільки любити Батьківщину, але й пам'ятати і зберігати її історію. Ми зберігаємо правдиву історію нашого народу», - сказав напередодні реконструкції Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул.

Для більш зручного перегляду пряма трансляція реконструкції історичних подій форсування Дніпра буде виводитися на два плазмові екрани, які будуть розміщені безпосередньо біля глядачів на вул. Набережна Заводська біля пам’ятника Воїнам 152-ї стрілецької девізії.

Для тих, хто не зможе переглянути реконструкцію безпосередньо на місці подій буде проходити он-лайн трансляція на сайті Дніпропетровської облдержадміністрації: adm.dp.ua та на провідних сайтах Дніпропетровщини.

30 жовтня о 20.00 Дніпропетровська державна телерадіокомпанія (51 канал) транслюватиме телевізійну версію реконструкції історичних подій форсування Дніпра.

«Зараз на Дніпропетровщині проживає 191 учасник Битви за Дніпро. Це жива пам'ять героїзму нашого народу. І саме вони сьогодні передають правдиву історію Великої Перемоги молодому поколінню. Реконструкція історичних подій Битви за Дніпро – це можливість для кожного жителя регіону, а особливо для молоді, на власні очі побачити велич героїзму воїнів-визволителів, юних хлопців та дівчат у 1943 році, які були не набагато доросліші за сьогоднішніх школярів та студентів», - зазначив губернатор Дніпропетровщини Дмитро Колєсніков.

Битва за Дніпро – це низка взаємопов'язаних стратегічних операцій Великої Вітчизняної війни. Командування вермахту створило захисну лінію «Східний вал», на західному березі Дніпра розраховуючи, що це стане непереборною перешкодою для військ Червоної армії. На одній з нарад Гітлер заявляв, що швидше Дніпро потече назад, ніж росіяни подолають його.

У ніч на 21 вересня 1943 року почалося форсування Дніпра – епопея масового героїзму воїнів-визволителів. Кровопролитні операції з захоплення, розширення та утримання на правому березі 23 плацдармів тривали протягом місяця. І тільки 14 жовтня 1943 звільнено Запоріжжя, 25 жовтня - Дніпропетровськ і Дніпродзержинськ, 6 листопада - Київ. Від обох сторін у битві взяли участь до 4 млн. солдат, а її фронт розтягнувся на 1 тис 400 кілометрів від Смоленська до Азовського моря. За форсування Дніпра, за самовідданість і героїзм у боях на плацдармах 2438 воїнів усіх родів військ (47 генералів, 1123 офіцери і 1268 солдатів і сержантів) були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, 20% від загального числа нагороджених цим званням за всю війну. Битва за Дніпро стала однією з найбільших битв у світовій історії.

Загалом у Битві за Дніпро брали участь більше 2,6 млн. осіб, 2400 танків, 2850 літаків. Не повернулося з поля бою більше 400 тис солдат, понад мільйон – померли від ран.

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://old.kmu.gov.ua/kmu/control/publish/article?art_id=246800808