Ціни на антиретровірусні і протитуберкульозні препарати, які закуповуються за державні кошти, щороку знижуються
20.12.2013 | 14:44
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я
 

Твердження про те, що МОЗ України закуповує лікарські засоби для хворих на СНІД і протитуберкульозні препарати за завищеними цінами, не відповідає дійсності і є результатом або недостатнього володіння інформацією у цій сфері, або свідомого маніпулювання нею.

Як вже неодноразово зазначалося, процедури закупівель цих препаратів пацієнтськими організаціями за кошти Глобального фонду боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією не регламентуються Законом України «Про здійснення державних закупівель», а проходять відповідно до вимог Глобального фонду у сфері управління закупівлями та постачанням, а також внутрішніми процедурами основних реципієнтів (субреципієнтів), що погоджені з Глобальним фондом.

Крім того, Законом України «Про виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні» передбачено, що програми Глобального фонду виконуються на засадах благодійництва, згідно із Законом України «Про благодійництво та благодійні організації».

Слід відзначити, що суттєве зниження ціни з боку виробника на деякі антиретровірусні препарати для Глобального фонду пов’язано з тим, що окремі фірми, вважаючи такі поставки благодійництвом, продають препарати за спеціальними цінами. Такі ціни існують лише для міжнародних неприбуткових організацій і не використовуються для продажу в окремих країнах. Глобальний фонд централізовано здійснює масштабні закупівлі цих препаратів для розподілення по всьому світу. В той час як фірми-виробники проводять свою маркетингову політику для кожної країни індивідуально, беручи участь у конкурсі державних закупівель.

На ціноутворення також впливає той факт, що митне оформлення товарів, оплачених за рахунок грантів Глобального фонду, здійснюється митними органами без стягнення мита та плати за митне оформлення товарів і транспортних засобів (частина перша статті 8 Закону України «Про виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні»).

Сукупність всіх цих факторів робить намагання порівняти ціни, за якими антиретровірусні та туберкульозні препарати закуповуються державою та пацієнтськими організаціями, абсолютно безглуздими.

До того ж повідомляємо: внаслідок формування конкурентного середовища ціни на лікарські засоби, що закуповуються МОЗ України в рамках централізованих державних закупівель, третій рік поспіль знижуються. Особливо це помітно на прикладі саме антиретровірусних і протитуберкульозних препаратів. Так, зниження цін на протитуберкульозні препарати у порівнянні із попереднім роком коливається в діапазоні від 5,4% до 16,3%. Падіння цін на антиретровірусні препарати відбулося у межах 7-22,4%. Зокрема, у 2011 році ціни знизились на 7%, у 2012 році – на 22,4%, а в цьому році – на 16%.

У 2013 році ціна протитуберкульозного препарату «Циклосерин» знизилась на 30,6%, внаслідок чого економія склала понад 18 млн. грн. На препарат «Левофлоксацин» закупівельна ціна у поточному році нижче на 42% ніж торік, що дозволило зекономити 2,8 млн. грн. у порівнянні із 2012 роком. Препарат «Моксифлоксацин» цьогоріч було закуплено на 15,3% дешевше, економія в результаті склала 1,4 млн. грн.

Лише на закупівлі АРВ-препарату «Ефавіренз», внаслідок зниження ціни на 48,0%, зекономлено 12,8 млн. грн. А на закупівлі препарату «Зидовудин/Ламівудин» заощаджено 5,3 млн. грн. (ціну знижено на 20,5%). Також цього року препарат «Тенофовір+ Емтрицитабін» закуплено на 28,9% дешевше від минулорічної ціни, а «Тенофовір/Емтрицитабін/Ефавіренз» – на 29%.

За останні три роки за підсумками централізованих закупівель на придбанні протитуберкульозних препаратів заощаджено понад 70 млн. грн., а на закупівлі антиретровірусних препаратів – понад 60 млн. грн.

В умовах обмеженого бюджетного фінансування зниження цін закупівель і відповідно досягнення економії бюджетних коштів дозволяє поліпшувати стан забезпечення закладів охорони здоров’я необхідними антиретровірусними і протитуберкульозними препаратами для профілактики і лікування туберкульозу і СНІДу.

При цьому слід наголосити, що зниження цін закупівель супроводжується лише поліпшенням якості препаратів. Питома вага оригінальних препаратів у структурі централізованих закупівель стає дедалі більшою, а генеричних препаратів – постійно скорочується.

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://old.kmu.gov.ua/kmu/control/publish/article?art_id=246932880