Начальник НДЦ гуманітарних проблем ЗСУ розповів про психологічні проблеми учасників АТО
24.10.2014 | 09:23
Прес-служба Міністерства оборони
 

23 жовтня під час брифінгу начальник Науково-дослідного центру гуманітарних проблем Збройних Сил України Назім Агаєв розповів, що структура, якою він керує, є єдиною науково-дослідною установою гуманітарного спрямування у Збройних Силах України, яка займається питаннями науково-методичного забезпечення психологічної підготовки особового складу для виконання завдань за призначенням та оцінкою психологічної готовності військовослужбовців до дій в екстремальних умовах. Також до компетенції центру відноситься діагностика наслідків участі у психотравмуючій ситуації, особливості надання психологічної допомоги та реабілітація психотравмованих військовослужбовців, як у бойових умовах, так і після їх повернення із зони бойових дій.

За його словами, окрім планових наукових досліджень, спрямованих на забезпечення гуманітарної та соціальної складових обороноздатності держави, колективом Центру ініціативно розроблено, видано і впроваджено у практику діяльності військ (сил) низку інформаційно-методичних та рекомендаційних психологічних матеріалів.

«Аналіз досвіду бойових дій у зоні проведення антитерористичної операції свідчить про те, що підвищення бойових (технічних) характеристик засобів ураження, удосконалення методів інформаційно-психологічної боротьби призводить до значного зростання психогенних розладів серед військовослужбовців, що негативно впливає на їх боєздатність, так і на боєздатність частин і підрозділів, а отже, на результат бойових дій в цілому», – повідомив начальник Науково-дослідного центру гуманітарних проблем ЗС України Назім Агаєв.

Начальник Науково-дослідного центру розповів, що в сучасних умовах, поряд із проблемами організації бойових операцій, логістичним забезпеченням частин і підрозділів гостро постало питання системного, науково-обгрунтованого психологічного та інформаційно-пропагандистського забезпечення бойових дій. Тож Міністерство оборони України розробило пам’ятку для учасників АТО із практичними порадами, як зняти психологічне навантаження й відновити душевну рівновагу.

За словами начальника Науково-дослідного центру, відзначається значна кількість бойових психогенних втрат особового складу в результаті психічних розладів без будь-яких тілесних ушкоджень. Якщо у світі норма вразливих до психогенних травм бійців складає 25%, то серед учасників АТО психогенні втрати становлять майже 80%. При цьому до 30-40% можуть бути безповоротними психогенними втратами, тобто психологічні травми переходять у психіатричні.

Він також повідомив, що в деяких учасників АТО після повернення додому фіксують випадки неадекватної поведінки, спроби суїциду, проблеми в сімейному житті.

«Сім’ї військовослужбовців також стикаються з проблемами. Бійці, які повернулися з АТО, змінилися настільки, що це навіть призводить до розпаду деяких сімей. Це може бути пов’язано як з агресивною поведінкою, так і з неадекватними стилями поведінки, які переносяться з війни в мирний час. Людина поводиться вдома так, як в зоні бойових дій. Є також ситуації, коли чоловіки не можуть почути своїх дружин як своїх партнерів по життю. Йде розпад сімей, непорозуміння в якихось деяких побутових моментах», – розповів фахівець.

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://old.kmu.gov.ua/kmu/control/publish/article?art_id=247703907