В Українському домі відкрилась фотовиставка «Спротив геноциду»
21.11.2014 | 09:47
Прес-служба Міністерства культури
 

До 81 річниці дня пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-33 рр. в Українському домі відкрилася тематична фотовиставка. Основною темою визначено спротив українського народу проти тоталітарної радянської системи. Усі матеріали до експозиції були підготовані Українським інститутом національної пам’яті на основі документів Державного архіву СБУ за підтримки Міністерства культури України.

Експозицію побудовано за хронологічною послідовністю подій, які передували страшному часу Голодомору-геноциду. Кожному періоду присвячений окремий плакат-коллаж з фотографіями і фотокопіями тогочасних документів. За задумом авторів на їх основі кожен відвідувач може скласти власне уявлення про минуле, розуміти, що і як відбувалося.

Основою виставки стала частина документів, яку нині вдалося віднайти, розсекретити та дослідити.

«З кожним роком Незалежності України ми дізнаємося все більше про Голодомор - страшну сторінку історії українського народу. Я добре пам’ятаю перші лампадки біля пам’ятного знаку поруч із Михайлівським собором. Щороку їх кількість зростала, як зростало і розуміння українцями масштабів цієї трагедії», – сказав Міністр культури України Євген Нищук.

Євген Нищук розповів, що довгий час українців намагалися знищити – у часи козацтва, під час боїв під Крутами, нас виснажували репресіями та Голодомором. Нам вселяли ген страху, та зараз українці доводять, що можуть його долати! Та молодь, ті Герої, які ціною власного здоров’я та життя самовіддано захищають зараз країну – продовжують протистояти сучасному Геноциду, що йде з Кремля. І, вшановуючи в ці дні пам’ять жертв 32-33 років, ми привертаємо увагу Європи та світу до страшного злочину проти людства, говоримо, що і зараз український народ є форпостом до зла і агресії. Ми показуємо унікальні документи, що викривають тогочасні злочини - з архівів і спецфондів комуністичних спецслужб, які спочатку оберігав сам комуністичний режим, а потім навіть влада української незалежної держави.

Історія Голодомору чітко демонструє, що наш народ свідомо намагалися знищити - спочатку відбираючи свободу, а потім хліб. На жаль, історія дуже жорстока вчителька. Якщо не засвоїти її уроки, вона буде їх повторювати. Те, що ми зараз бачимо на Сході — це повтор уроку історії. А супротив у Донецькій та Луганській областях – по суті продовження спротиву українського народу за свою незалежність, за своє майбутнє, за свою територіальну цілісність.

«Тема виставки – супротив страшній політиці геноциду, яка провадилася в Україні в 1932-33 роках – не є випадковою. Ця тема ще дуже мало досліджена, більшість людей переконані, що Голодомор 1932-33 років був прийнятий покірно, у мовчанні України. Як показує ця виставка, українці чинили величезний спротив, захищаючи спочатку свою свободу життя, – додав голова українського Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. – У 1930 році саме Україна була тією країною, а українці тією нацією, що заважала перетворити Радянський союз в потужну тоталітарну систему. Сьогодні теж, саме Україна, яка обрала демократичний про європейський шлях стала тією країною, яка стоїть на заваді реалізації планів Путіна по відродженню Імперії. Ми – нація, яку не змогли знищити у 1932-33 роках і сьогодні ми переможемо у 2014 році».

Кожен із банерів, представлених у експозиції, демонструє спротив українців – ту боротьбу проти всієї радянської системи, що тривала постійно, охоплювала села, райони та області, до якої долучалися мільйони людей – звичайних українських селян, які воювали тією зброєю, яку мали. У експозиції використано матеріали Галузевого державного архіву СБУ, інших державних архівів та Центру досліджень визвольного руху.

Нагадаємо, цього року вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. відбуватиметься у суботу 22 листопада. Заходи розпочнуться о 15:00 біля Національного музею «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні» та завершиться хвилиною мовчання і запаленням свічок о 16:00. Національні жалобні заходи присвячені пам’яті тих, хто чинив спротив геноциду та проходять під гаслом “Не підкорені 1933-го – непереможні сьогодні!”.

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://old.kmu.gov.ua/kmu/control/publish/article?art_id=247765902