За 10 місяців ц.р. під час операційного аудиту Держаудитслужба виявила незаконне та неефективне використання державних ресурсів на 650 млн грн
15.11.2016 | 12:26
ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ
 

Протягом січня – жовтня 2016 р. під час проведення державного фінансового аудиту окремих господарських операцій (операційний аудит) на найбільших суб’єктах господарювання державного сектору економіки Держаудитслужба виявила 557 фактів незаконного та неефективного використання державних ресурсів на суму 649,1 млн грн.

Більша частина виявлених порушень пов'язана із придбанням товарно-матеріальних цінностей, робіт і послуг та з порушеннями процедури державних закупівель (за відсутності належних підстав проводиться закупівля за переговорною процедурою; вносяться зміни до істотних умов договору; переможці процедур визначають учасників, пропозиції яких не відповідають документації конкурсних торгів).

Крім того, під час операційного аудиту виявлено факти, що можуть свідчити про приховане кредитування комерційних підприємств. Зокрема, встановлено, що в бухгалтерському обліку державних підприємств обліковуються багатомільйонні суми дебіторської заборгованості, яка має ознаки безнадійної. При цьому така дебіторська заборгованість вважається активом підприємства, що спотворює достовірність його фінансового стану та фінансову спроможність.

Завдяки проведенню фахівцями Держаудитслужби операційного аудиту, головний акцент якого зосереджено на попередженні порушень, протягом 10 місяців поточного року державні підприємства заощадили (тобто не здійснили зайвих та непродуктивних витрат) 106,2 млн грн. Зокрема, було попереджено незаконні витрати підприємств на 91,1 млн грн та неефективні витрати – на 15,1 млн грн.

Загалом протягом звітного періоду Держаудитслужба охопила державним фінансовим аудитом окремих господарських операцій фінансові ресурси 28-ми об'єктів державної власності, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, серед них – 14 їхніх відокремлених підрозділів.

Довідково

Державний фінансовий аудит окремих господарських операцій як один із різновидів державного фінансового контролю є інструментом превентивних заходів. Він здійснюється безперервно та передбачає постійну присутність державних аудиторів на об’єктах контролю для моніторингу окремих господарських операцій (перевірка платіжних доручень, проектів договорів), які ще не відбулися. Цей вид аудиту спрямований на попередження фінансових порушень, пов’язаних із  реалізацією та придбанням товарів (послуг).

У межах його здійснення на постійній основі проводиться: попередній контроль за найбільшими операціями суб’єктів господарювання; аналіз цих операцій щодо законності та ефективності; визначення можливих ризиків для суб’єкта господарювання внаслідок укладення певних угод чи проведення певних операцій ще на етапі схвалення (підписання) проектів відповідних документів.

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://old.kmu.gov.ua/kmu/control/publish/article?art_id=249488172